Ոնց որ թե փոխվարչապետ եք աշխատելու. սա կկայունացնի՞ բիզնես միջավայրը Հայաստանում. Մարուքյանը՝ Կարեն Կարապետյանին
21/03/2018 17:14
Լիբանանում հայտարարում եք, որ Հայաստանում լավ պայմաններ են ստեղծված և բարեփոխումների արդյունքում գործարանները կարող են ներդրումներ անել այստեղ, բայց Հայաստանում այսօր փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները շնչահեղձ են լինում, ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:
«Ես գիտեմ դեպք, երբ միջազգային դատարան են ուզում դիմել Հայաստանում ներդրողին գցելու համար: Այս հակասությունների ֆոնին ինչպե՞ս եք պատկերացնում նման հայտարարություններ անելով Հայաստան ներդրող բերելը», - վարչապետին հարց ուղղեց Մարուքյանը:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հակադարձեց՝ իր ասածի մեջ հակասություն չկա.
«Մենք չենք ասում՝ մեր բոլոր խնդիրները լուծել ենք: Ինչ վերաբերում է փոքր և միջին բիզնեսի շնչահեղձ լինելուն, ապա վիճակագրությունը ցույց է տալիս՝ դրանք աճել են, և մենք կառավարությունով ռեգուլյար բիզնես պայմանների լավացման ու հեշտացման վրա աշխատում ենք, հստակ գիտենք՝ ինչ ենք փոխել, փոխածի որ մասն է բերել տնտեսկան աճին և ես հավատաց եմ, որ ցանկացած սփյուռքահայ կարող է մաս կազմել մեր երկրի զարգացմանը», - նշեց Կարապետյանը:
Մարուքյանն էլ նշեց, որ վարչապետի ընտրության սպասումները ազդում են բիզնես միջավայրի վրա՝ հետաքրքրվելով, որ թե արդյոք առաջին փոխվարչապետ նշանակվելուց հետո Կարապետյանին կհաջողվի կայունացնել դաշտը:
«Հայտարարել էիք, որ պատրաստ եք վարչապետ աշխատել, բայց հիմա ակնհայտ է, որ առաջին ոնց որ թե փոխվարչապետ եք աշխատելու, սա կկայունացնի՞ բիզնես միջավայրը Հայաստանում, անկայունությունը կվերանա՞», - հարցրեց Մարուքյանը:
Ի պատասխան Կարապետյանն ընդգծեց.
«Բայց դրա քննարկումը եղե՞լ է, որ ասեմ պատրաստ եմ, թե չէ: Հարց եք տվել՝ պատասխանել եմ, ասել եմ՝ հա: Էդ քննարկումը դեռ չկա»:

Вроде будете работать первым вице-премьером: это стабилизирует бизнес среду в Армении – Эдмон Марукян
21/03/2018 18:43
В Ливане премьер-министр Армении заявил, что в республике создаются хорошие условия и в результате реформ предприниматели могут осуществлять инвестиции, однако представители малого и среднего бизнеса задыхаются в Армении, заявил сегодня в парламенте депутат фракции «Елк» Эдмон Марукян.
«Я знаю случай, когда хотят обратиться в международный суд в связи с тем, что инвестора кинули в Армении. На фоне этих противоречий, как вы предполагаете подобными заявлениями привлечь в Армению инвесторов?» - адресовал Эдмон Марукян вопрос премьер-министру.
Карен Карапетян в ответ заявил, что в его заявлениях нет противоречий.
«Мы не говорим, что решили все проблемы. Что касается того, что малый и средний бизнес задыхается, то мы в правительстве регулярно работаем над улучшением и облечением условий бизнеса и четко знаем, что мы изменили и какая часть того, что изменена, привела к экономическому росту. Я верю, что любой армянин Диаспоры может участвовать в развитии нашей страны», - отметил Карапетян.
Эдмон Марукян отметил, что выборы премьер-министра влияют на бизнес среду, поинтересовавшись, удастся ли после назначения первым вице-премьером стабилизировать поле.
«Вы заявили, что готовы работать премьер-министром, однако сейчас очевидно, что вроде будете работать первым вице-премьером, это стабилизирует бизнес среду в Армении, нестабильность прекратится», - спросил Эдмон Марукян.
В ответ Карен Карапетян подчеркнул: «Но разве этот вопрос обсуждался, чтобы я заявлял готов или нет. Задали вопрос, я ответил – да. Такого обсуждения пока нет».