Սարկոզին նախընտրական մեքենայություններին վերաբերող մեղադրանքներն անապացույց է անվանել
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին հինգշաբթի  հայտարարել է, որ դատական իշխանություններն իրեն մեղադրանքներ են առաջադրել իր նախընտրական արշավը ֆինանսավորելիս թույլ տրված խախտումների կապակցությամբ, սակայն ոչ մի կարգի իրեղեն ապացույցներ չեն ներկայացրել, հայտնում է «Интерфакс»-ը:
«Ես մեղադրված եմ առանց որևէ նյութական ապացույցի, այլ միայն  (Լիբիայի հանգուցյալ առաջնորդ) Քադաֆիի, նրա որդու, նրա զարմիկի, նրա մամուլի քարտուղարի, նրա նախկին վարչապետի հայտարարություններով և Զիյադ Թաքիեդդինի (լիբիական ծագմամբ ֆրանսիացի ձեռնարկիչ) հայտարարություններով», - մեջբերում է «Ֆիգարո» թերթը պետության նախկին ղեկավարի խոսքը:
Սարկոզին Լիբիայի տապալված և սպանված նախկին առաջնորդ Քադաֆիին և նրա ընտանիքին մեղադրել է «զրպարտության» համար: Նա նաև անհիմն է որակել Թաքիեդդինի պնդումը, որը 2016 թվականին հայտարարել է, թե միջնորդ Է եղել Սարկոզիի ընտրարշավի համար լիբիական կողմից փողի հանձնման ժամանակ:

Саркози назвал обвинения в предвыборных махинациях бездоказательными
Бывший президент Франции Николя Саркози в четверг заявил, что судебные власти предъявили ему обвинения в нарушениях при финансировании своей предвыборной кампании, однако не предоставили при этом никаких вещественных доказательств, сообщает «Интерфакс».
«Я обвинен без предъявления каких-либо материальных доказательств, а лишь по заявлениям (покойного лидера Ливии Муаммара) Каддафи, его сына, его двоюродного брата, его пресс-секретаря, его бывшего премьер-министра и по заявлениям Зияда Такиеддина (французский предприниматель ливанского происхождения)», -приводит газета "Фигаро" слова бывшего главы государства.
Саркози обвинил свергнутого и убитого бывшего лидера Ливии Каддафи и его семью в «клевете». Он также назвал ложными слова Такиеддина, который в 2016 году заявил, что был посредником при передаче денег от ливийской стороны для избирательной кампании Саркози.