Ստեղծում ենք ոչ թե սուպերվարչապետի, այլ՝ մեծ պատասխանատվություն կրող վարչապետի պաշտոն. Գևորգ Կոստանյան
23/03/2018 14:05
Կառավարության կառուցվածքի մասին օրենքն ու հարակից օրինագծերի փաթեթն իր ամբողջության մեջ կազմում է պետական ապարատի գործունեության հիմքը, այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում հայտարարեց ԱԺ Պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանը։
Այս օրենքների նախագծերի փաթեթը, ըստ Կոստանյանի, ամբողջ պետական ապարատը դարձնում է «քաղաքական պատասխանատվության և պառլամետական վերահսկողության օբյեկտ»։
«Ցանկացած պարագայում մենք ունենում ենք քաղաքական ամբողջական պատասխանատու կառավարություն և վարչապետի պաշտոն։ Հասարակության մեջ շատ են խոսում, որ այս համակարգով ստեղծում ենք սուպերվարչապետի ինստիտուտ։ Բայց, ցավոք սրտի, մեր հասարակության մեջ շատերը համաձայն չեն, որ երբ մարդու վրա դնում ես պարտավորություններ, դա ոչ թե իր իրավունքներն ես ավելացնում, այլ պատասխանատվությունն ես մեծացնում։ Այդ տեսանկյունից մենք ոչ թե սուպերվարչապետի պաշտոն ենք ստեղծում, այլ ստեղծում ենք քաղաքական բացարձակ պատասխանատվություն կրող իր ժողովրդի, իր պառլամենտի առաջ ունեցող վարչապետի պաշտոն», - հայտարարեց Կոստանյանը։
Նշենք, որ «Կառավարության կառուցվածքի մասին» օրինագծով վարչապետի լիազորությունները մեծանում են, վարչապետի ենթակայությամբ են գործելու ուժային կառույցները՝ ԱԱԾ-ն, ոստիկանությունը, ՊՊԾ-ն։

Геворк Костанян: Создается не должность суперпремьера, а премьера, имеющего исключительную ответственность
23/03/2018 14:35
Закон о структуре правительства и пакет смежных законопроектов составляют основу деятельности государственного аппарата, заявил сегодня председатель постоянной комиссии по государственно правовым вопросам Геворк Костанян.
Этот законодательный пакет, по словам Костаняна, делает весь государственный аппарат «объектом политической ответственности и парламентского контроля».
«В любых обстоятельствах мы имеем правительство и премьера с полной политической ответственностью. В обществе много говорят о том, что создается институт суперпремьера. Однако, к сожалению, в нашем обществе многие не согласны с тем, что возлагая на человека обязанности, тем самым увеличиваешь не его права, а ответственность. С этой точки зрения мы создаем не должность суперпремьера, а должность премьер-министра, который несет исключительную политическую ответственность перед своим народом и парламентом», - заявил Геворк Костанян.
Отметим, что согласно законопроекту «О структуре правительства», под ведомством премьер-министра будут находиться силовые структуры – Служба национальной безопасности, полиция и Государственная служба охраны.