Սպասում էի, որ 7,5% տնտեսական աճի պայմաններում գործազրկության մակարդակը կնվազի, սակայն այն մնացել է անփոփոխ՝ 16,8 %. Վահագն Խաչատրյան
04/04/2018 12:34
Որքան երկիրը ժողովրդավար է, այնքան մեծ են նրա տնտեսական հաջողությունները, «Հայաստանի տնտեսությունը վերջին տասը տարիներին» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը։
«Երբ նայում ենք Հայաստանի խնդիրներին, տեսնում ենք, որ այսօրվա խնդիրները թաղված են ոչ թե տնտեսական, այլ՝ քաղաքական դաշտում», - նշեց Վահագն Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ անցնող տասը տարիները դժվար տարիներ են եղել Հայաստանի համար, և ընդգծեց, որ չպետք է մոռանալ, որ 2008 թվականն ամբողջ աշխարհում աննախադեպ ֆինանսական ճգնաժամի տարի է եղել։
Վերլուծելով 10 տարիների խնդիրները, մարտահարվերները՝ տնտեսագետն ասաց, որ ամենամեծ խնդիրներից մեկը՝ գործազրկությունը, խրոնիկ հիվանդություն է դարձել։
«2008 թվականից հետո մենք 16-19 %-ի սահմաններում ենք։ Սպասում էի, որ 7,5 տոկոս տնտեսական աճի պայմաններում գործազրկության մակարդակը կնվազի, սակայն վերջին տվյալներով այն մնացել է անփոփոխ՝ 16,8 %: Ստացվում է, որ յուրաքանչյուր հինգերորդն աշխատանք չունի, իսկ երիտասարդության շրջանում գործազրկությունը 40% է», - նկատեց Վահագն Խաչատրյանը։
Ինչ վերաբերում է պետական պարտքին, տնտեսագետն ասաց, որ եթե մինչ այս որպես փրկության բարձիկ էր դիտարկվում այն, հիմա արդեն այդպես չէ։
«2008 թվականին պարտքը 1 մլրդ 900 մլն դոլար էր, այժմ կազմում է 6 մլրդ 800 մլն դոլար, այն աճել է 3.8 անգամ։ Շատերն ասում են, թե ճգնաժամից դուրս գալու լավագույն միջոցը մեծ ներդրումներ ապահովելն է այնպիսի բնագավառում, ինչպիսին, օրինակ, շինարարությունն է։ Բայց ամեն երկրում չի, որ դա հաջողություն է ունենում է», - ասաց Վահագն Խաչատրյանը՝ որպես օրինակ նշելով Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհը։
Տնտեսագետի խոսքով՝ եթե վերցնում են էժան փողեր ու դրանք արդյունավետ չեն ծախսվում, դա տնտեսության զարգացմանը չի նպաստում, ուրեմն արդյունքն էլ արդյունավետ լինել չի կարող։

Ваагн Хачатрян: Ожидал, что в условиях 7,5% роста уровень безработицы снизится, однако он остался неизменным – 6,8%.
04/04/2018 13:28
Чем демократичнее страна, тем больше и стабильнее ее экономические достижения, заявил сегодня экономист Ваагн Хачатрян в ходе обсуждения на тему «Экономика Армении за последние десять лет».
«Когда смотрим на проблемы Армении, то видим, что сегодняшние проблемы «зарыты» не в экономическом, а в политическом поле», - отметил Ваагн Хачатрян.
По его словам, прошедшие десять лет были для Армении сложными. При этом он подчеркнул, что не следует забывать также о том, что в 2008 был годом беспрецедентного финансового кризиса во всем мире.
Анализируя проблемы и вызовы прошедших 10 лет, экономист заявил, что одной из самых больших проблем является безработица, которая стала уже хронической болезнью.
«После 2008 года мы находимся в пределах 16-19%. Я ожидал, что в условиях 7,5% роста уровень безработицы снизится, однако по последним данным, показатель остался неизменным – 6,8%. Получается, что каждый пятый не имеет работы, а среди молодежи безработица достигает 40%», - отметил Ваагн Хачатрян.
Что касается государственного долга, то экономист заявил, что если до сих пор он рассматривался в качестве подушки спасения, то сейчас это уже не так.
«В 2008 году долг составлял 1 млрд. 900 млн. долларов, сейчас он составляет 6 млрд. 800 млн. долларов, то есть возрос в 3.8 раз. Многие говорят, что лучшим способом выхода из кризиса является обеспечение крупных инвестиций в таких сферах, как, к примеру, строительство. Однако не во всех странах это приводит успеху», - сказал Ваагн Хачатрян, отметив в качестве примера строительство автодороги «Север – Юг».
По словам экономиста, если берут дешевые деньги и эти средства расходуются неэффективно, то это не способствует развитию экономики, а, следовательно, результат не может быть эффективным.