Դաշնային ոստիկանությունը հետաձգել է Բրազիլիայի նախկին նախագահի կալանքը
Բրազիլիայի դաշնային ոստիկանությունը հետաձգել է երկրի նախկին նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվայի կալանքը առնվազն մինչև  ապրիլի 7-ը, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով Globo հեռուստաալիքին։
Աղբյուրի տվյալով՝ իրավապահ մարմինները շարունակում են բանակցել նախկին նախագահի փաստաբանների հետ, որ համոզեն նրանց պաշտպանյալին կամավոր հանձնվել իշխանություններին։ Մի քանի լրատվամիջոցներ նշում են, որ Լուլա դա Սիլվան ցանկանում է ամեն կերպ ներկա գտնվել հանգուցյալ կնոջ հոգեհանգստի արարողությանը։
Հինգշաբթի Բրազիլիայի դաշնային գերագույն դատարանը թույլատրել է Լուլա դա Սիլվային բանտում պահել կոռուպցիայի գործով մեղադրական դատավճռի իրականացման համար։ Սրանից հետո դատավոր Սերժիու Մորոն նրա ձերբակալման օրդեր է տվել՝ կոչ անելով քաղաքական գործչին մինչև ապրիլի 6-ը՝ ժամը 17.00–ը կամավոր հանձնվել ոստիկանությանը։ Նա դեռ չի ներկայացել։

Федеральная полиция Бразилии отложила арест экс-президента
Федеральная полиция Бразилии отложила арест экс-президента страны Луиса Инасиу Лулы да Силвы как минимум до 7 апреля. Об этом, как передает ТАСС сообщил накануне телеканал Globo.
По его данным, правоохранительные органы продолжают переговоры с адвокатами бывшего главы государства, чтобы убедить их подзащитного добровольно сдаться властям. При этом некоторые СМИ утверждают, что Лула да Силва пытается отстоять свое право на посещение заупокойной службы, которая в субботу утром будет организована в честь его покойной супруги Маризы Летисии в здании профсоюза металлургов в штате Сан-Паулу.
В ночь на четверг Федеральный верховный суд Бразилии, который является высшей судебной инстанцией страны, разрешил поместить Лулу да Силву в тюрьму для исполнения обвинительного вердикта по делу о коррупции. После этого судья Сержиу Моро выдал ордер на его арест, призвав политика добровольно сдаться полиции до 17:00 по местному времени 6 апреля. Экс-президент до сих пор не явился в полицию.