Նախագահի բարձր պաշտոնն ինձ մղում է լարել ողջ ուժերն ու եռանդը՝ արդարացնելու վստահությունը, որ իմ հանդեպ ցուցաբերեց ԱԺ-ն. Արմեն Սարգսյան
09/04/2018 12:22
ՀՀ նախագահի բարձր պաշտոնը ստանձնելը վիթխարի պատասխանատվություն է և՛ երկրի, և՛ ժողովրդի, և՛ պատմության առջև, Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում Ազգային ժողովի հատուկ նիստում իր երդմնակալության արարողության ժամանակ ասաց ՀՀ նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանը։
«Այն ինձ մղում է լարել իմ ողջ ուժերն ու եռանդը՝ արդարացնելու համար այն վստահությունը, որ մարտի 2-ին իմ հանդեպ ցուցաբերեց ՀՀ Ազգային ժողովը։ Արդարացնելու համար նաև այն հույսերը, որ ինձ հետ կապում են Հայաստանի հասարակության ամենատարբեր շերտերը՝ մտավորականներից մինչև քաղաքացիներ, ինչպես նաև Արցախի և Սփյուռքի մեր հայրենակիցները, որոնք սրտացավ և ուշադիր հետևում են հայրենիքի անցուդարձին, ձեռքբերումներին և մաքառումներին», - նշեց նա։
ՀՀ նորընտիր նախագահն ասաց, որ իրեն ուժ է տալիս հավատը։
«Հավատը մեր երկրի և ժողովրդի ապագայի հանդեպ, հավատը Հայաստանի քաղաքացիների և աշխարհով մեկ սփռված մեր քույրերի և եղբայրների տոկունության, աշխատասիրության ու տաղանդի հանդեպ»,-ասաց Ա. Սարգսյանը։
Նախագահ Սարգսյանը հիշեցրեց՝ այսօր մենք գտնվում ենք Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակի շեմին և անցում կատարում պետական կառավարման նոր՝ խորհրդարանական համակարգին։
«Այսինքն՝ մի կողմից ունենք հանրապետական կարգերի 100-ամյա պատմություն և փորձ, մյուս կողմից՝ խորհրդանշական ձևով սկսում ենք նոր էջից։ Մեկ դար առաջ հայ ժողովրդի ծանրագույն կորուստներից հետո գերմարդկային ջանքեր և սխրանք էր պետք փրկելու և ապրեցնելու այն փոքրիկ հողակտորը, որ մնացել էր մեզ մեր մեծ հայրենիքից։ Ի պատիվ նախորդ սերունդների՝ թե՛ առաջին, թե՛ երկրորդ հանրապետությունների օրոք մեր ժողովուրդը կարողացավ ոչ միայն ոտքի կանգնել, ուղղել մեջքը, այլև արժանապատիվ կերպով ներկայանալ աշխարհին», - ասաց նա։
Արմեն Սարգսյանի խոսքով՝ հենց այս ամենի շնորհիվ է մեզ՝ ներկա սերունդին բախտ վիճակվել հռչակել երրորդ հանրապետությունը, այլև կայացնել մեր հայրենիքի անկախությունը, ամրապնդել մեր ինքնությունը, ինքնիշխանությունը, ստեղծել ամուր և հզոր բանակ։
«Հանուն Արցախի մղած հաղթական ազատամարտը մեզ վերադարձրեց մեր ազգային արժանապատվությունը։ Այն բարձրացրեց մեր ոգին։ Եվ այսօր որևէ մեկը թող չկասկածի, որ Հայաստանը և ողջ հայ ժողովուրդը կանգնած է Արցախի թիկունքին ու պայքարելու է նրա արդար իրավունքների համար՝ երեկ, այսօր և վաղը», - հավելեց ՀՀ նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանը։

Новый президент Армении: Пусть никто не сомневается, что Армения и весь армянский народ стоят на защите Арцаха
09/04/2018 13:01
Вступление в должность президента Армении – огромная ответственность и перед народом, и перед государством, заявил сегодня новый президент Армении Армен Саркисян, выступая на специальном заседании Национального Собрания после церемонии инаугурации.
«Эта ответственность заставляет меня напрячь все свои силы, чтобы оправдать доверие, надежды, которые связывают со мной самые разные слои общественности, наши соотечественники в Арцахе и диаспоре», - сказал А.Саркисян.
Президент также отметил, что вера придает ему силу.
«Вера в будущее нашей страны и народа, вера в стойкость, талант и трудолюбие граждан Армении и наших сестер и братьев во всем мире», - сказал Армен Саркисян.
Президент Саркисян напомнил, что сегодня Армения находится в преддверие 100-летия создания Первой республики и совершает переход к новой системе государственного правления – парламентской республике.
«То есть, с одной стороны мы имеем 100-летнюю историю и опыт республики, с другой стороны, мы начинаем с новой страницы. Век назад армянскому народу после тяжелейших потерь необходимы были сверхчеловеческие усилия и отвага, чтобы спасти и сохранить ту небольшую страну, которая осталась нам от нашей великой родины. К чести предыдущих поколений и при первой, и при второй республиках наш народ смог не только встать на ноги и выправить спину, но и достойно предстать перед миром», - сказал он.
По словам Армена Саркисяна, именно благодаря этому нынешнему поколению выпала возможность не только провозгласить третью республику, но и укрепить независимость, суверенитет и создать сильную армию.
Президент подчеркнул, что «освободительная борьба за Арцах вернула нам наше национальное достоинство».
«И сегодня пусть никто не сомневается, что Армения и весь армянский народ стоят на защите Арцаха и будут бороться за его справедливые права», - заявил новый президент Армении.