Սերժ Սարգսյան. Ռուսաստանի նկատմամբ Հայաստանի քաղաքականությունը չի փոխվի
Ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության և եղբայրության վրա: Այդ մասին «Известия»-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ  նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Միասին անցել ենք հարյուրամյակներ: Խորհրդարանական մեծամասնությունը, որը գլխավորում է ՀՀԿ-ն և կոալիցիոն գործընկեր Դաշնակցությունը, այսուհետ ևս հետևողականորեն կզարգացնեն և կամրապնդեն դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ», - ասել է նա:
Ըստ Ս.Սարգսյանի, սա շատ դրական ազդեցություն ունի Հայաստանի զարգացման վրա:
«Կարծում եմ, անտեղի է խոսել Ռուսաստանի հանդեպ քաղաքականության փոփոխության մասին: Ոչ ոք չի կարող փոխել ընթացքը: Եվ Արմեն Սարգսյանի դեպքում դա անհնար է, քանի որ նա լավ գիտի Ռուսաստանը, տիրապետում է ռուսերենին, ոչ միայն գիտակ է, այլև ռուսական մշակույթի և արվեստի գնահատող: Նույնիսկ եթե դա հնարավոր լիներ, ապա ինչու՞», - հայտարարել է Ս.Սարգսյանը:

Серж Саргсян: Политика Армении по отношению к России не изменится
Российско-армянские союзнические отношения основаны на дружбе и братстве, заявил в интервью «Известиям» экс-президент страны Серж Саргсян.
«Мы вместе прошли столетия, и парламентское большинство во главе с Республиканской партией и ее коалиционным партнером «Дашнакцутюн» и впредь будет последовательно развивать и укреплять наши союзнические отношения с Россией», - сказал он.
По его словам, это очень позитивно отражается на развитии Армении.
«Думаю, неуместно говорить об изменении политики по отношению к России. Никто сейчас не может поменять курс. А в случае с Арменом Саркисяном - это невозможно, потому что он хорошо знает Россию, прекрасно владеет русским языком, является не только знатоком, но ценителем русской культуры, искусства. Даже если это было бы возможно, зачем?», - заявил С.Саргсян.