Ամերիկացի լրագրողները գնացել են Սիրիա և հերքել քիմիական գրոհի տեղեկությունը
One America News Network հեռուստաալիքի լրագրողները ժամանել են Սիրիայի Դումա քաղաք և այնտեղ քիմիական գրոհի նշաններ չեն հայտնաբերել, ասված է այն նյութում, որը զետեղված Է հեռուստաալիքի կայքում և YouTube-ում, փոխանցում է Lenta.ru-ն:
Թղթակից Փիրսոն Շարփը պատմել է, որ զրուցել է տեղացի բնակիչների հետ, նաև այցելել է տեղի հիվանդանոց և քիմիական գրոհի «էպիկենտրոն», որի մասին ավելի վաղ պատմել են տեղացի ակտիվիստները.
«Նրանցից ոչ մեկը, ում հետ մենք շփվեցինք քաղաքում, չի լսել այդ միջադեպի մասին և ոչինչ չի տեսել»:
Նա նաև հայտնել է այդ օրը հերթապահած բժշկի խոսքն այն մասին, որ ապրիլի 7-ին մի խումբ անծանոթներ ներխուժել են ընդունարան՝ գոռալով քիմիական գրոհի մասին: «Նրանք բերել էին մարդկանց և սկսեցին նրանց վրա ջուր լցնել՝ միաժամանակ ամեն ինչ նկարահանելով տեսախցիկներով: Երբ արարողությունն ավարտվեց, նրանք հավաքեցին իրեց իրերն ու հեռացան»,- պատմել է նա:
Ապրիլի 16-ին Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունում (ՔԶԱԿ) Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Շուլգինը խոստացել է ՔԶԱԿ-ի նիստ բերել քիմիական գրոհներից «տուժածներին»: Ապրիլին ավելի վաղ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է այն բանի անհերքելի տվյալների առկայության մասին, որ Դումայում հավանական քիմիական գրոհը եղել է այն «պետության» հատուկ ծառայությունների բեմադրությունը, «որն այժմ հանդես Է գալիս ռուսատեցության արշավի առաջին շարքերում»:

Американские журналисты приехали в Сирию и опровергли новость о химатаке
Журналисты телеканала One America News Network приехали в сирийский город Дума и не обнаружили там признаков химической атаки,  говорится в материале, размещенном на сайте телеканала и на YouTube, передает Lenta.ru.
Корреспондент Пирсон Шарп рассказал, что побеседовал с местными жителями, а также посетил местную больницу и «эпицентр» химатаки, о которой ранее рассказывали местные активисты. «Ни один из тех, с кем мы общались в городе, не слышал и не видел ничего об этом инциденте».
Он также пересказал слова дежурившего в тот день врача, о том, что 7 апреля группа незнакомцев ворвалась в приемное отделение, крича о химической атаке.
«Они принесли людей и начали поливать их водой, попутно снимая все на камеру. Когда процедура закончилась, они собрали свои вещи и ушли», — рассказал он.
16 апреля постоянный представитель России при ОЗХО Александр Шульгин пообещал привезти на заседание ОЗХО «пострадавших» от химоружия актеров. Ранее в апреле министр иностранных дел России Сергей Лавров заявлял о наличии неопровержимых данных о том, что вероятная химатака в Думе была постановкой спецслужб «государства, которое сейчас рвется быть в первых рядах русофобской кампании».