ՄԱԿ հանձնաժողովի ղեկավարը խոստացել է հետաքննել բոլոր հանցագործությունները Սիրիայում
ՄԱԿ Գլխավոր Անսամբլեան (ՄԱԿ ԳԱ) որևէ պետության, խմբի կամ անհատի նկատմամբ կանխակալություն չի ցուցաբերի։ Մենք կհետաքննենք Սիրիայի դեմ բոլոր հանցագործությունները, ով էլ դրա հետևում կանգնած լինի։ Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ ԳԱ որոշմամբ ստեղծված հանձնաժողովի ղեկավար Քաթրին Մարչի Ուելը, փոխանցում է ТАСС–ը։
Նա հայտնել է, որ հանձնաժողովն արդեն փոխգործակցում է ԵՄ ոչ կառավարական կազմակերպությունների և կառույցների հետ, սակայն կապ հաստատել սիրիական իշխանությունների հետ դեռ չի հաջողվել։
Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովի ղեկավարությունը, ընդհանուր առմամբ, 4 անգամ դիմել է Սիրիայի դիվանագիտական առաքելություններին Նյու Յորքում և Ժնևում, ինչպես նաև երկրի իշխանություններին նամակ են ուղարկել հանցագործությունների շուրջ կոնկրետ հարցերով։

Глава комиссии ООН пообещала расследовать все преступления в Сирии, кто бы за ними ни стоял
Генеральной Ассамблеи ООН  не будет демонстрировать предвзятость против или в пользу какого-либо государства, группы или отдельного лица. Мы будем расследовать все преступления в Сирии, кто бы за ними ни стоял. Об этом заявила  глава созданной по решению Генеральной Ассамблеи ООН комиссии Катрин Марчи-Уэль, передает ТАСС.
Она сообщила, что комиссия уже взаимодействует с неправительственными организациями и структурами Европейского союза, однако наладить контакт с сирийскими властями пока не удалось.
По ее словам, руководство комиссии в общей сложности четыре раза обращалось в дипмиссии Сирии в Нью-Йорке и Женеве, а также направило властям страны письмо с конкретными вопросам по преступлениям, информация о которых поступила от Дамаска.