Թերեզա Մեյը բացատրել է, թե ինչու է Մեծ Բրիտանիան հարվածել Սիրիային
Միացյալ Թագավորությունը միացել է Սիրիայում իրականացվող ռազմական գործողություններին ոչ թե ամերիկյան իշխանություններին հաճոյանալու համար, այլ ելնելով իր ազգային շահերից, հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մենք չենք հետևել Ամերիկայի հրամաններին, այլ առաջնորդվել ենք մեր ազգային շահերով… Մենք համարել ենք, որ դա ճիշտ կլինի և միացել ենք արշավին, այլ ոչ թե ԱՄՆ նախագահի պահանջով», - ասել է Մեյը՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանում:
Մեյը նաև բացատրել է, թե ինչու է համայնքների պալատին ներգրավել Սիրիայի դեմ ռազմական գործողությունների քննարկմանը: Նրա խոսքով՝ նախապես ծրագրվում էր «կետային հարվածներ» հասցնել և ոչ թե լայնամասշտաբ գործողություններ իրականացնել, այդ պատճառով կառավարությունը կարող էր գործել անկախ խորհրդարանականների կարծիքից:
Մեյն ընդգծել է, որ ստորին պալատին հարկ է համարում տեղյակ պահել կատարվողի մասին, քանի որ որոշել է հաշվետու լինել գործընկերների առաջ:
Միևնույն ժամանակ ընդդիմության ներկայացուցիչները հրաժարվել են աջակցել վարչապետին և նրանից պահանջել են լիարժեք իրավական հիմնավորում ներկայացնել հրթիռակոծման համար:

Мэй объяснила, зачем Британия нанесла удары по Сирии
Соединенное Королевство присоединилось к военной операции в Сирии не для того, чтобы угодить американским властям, а исходя из своих национальных интересов, заявила премьер-министр Великобритании Тереза Мэй, передает РИА Новости.
«Мы не следовали приказам Америки, а исходили из своих национальных интересов… Мы посчитали, что это будет правильным, и присоединились вовсе не по требованию президента (США Дональда) Трампа», — сказала она, выступая со специальным заявлением в парламенте.
Мэй также объяснила, почему не привлекла палату общин к обсуждению военной акции против САР. По ее словам, изначально планировались точечные удары, а не широкомасштабная операция, поэтому правительство могло действовать независимо от парламентариев. При этом Мэй отметила, что нижнюю палату следует информировать о происходящем, потому она и пришла отчитаться перед коллегами.
В то же время представители оппозиции отказались поддержать премьера и потребовали от нее представить полное юридическое обоснование ракетного удара.
По словам лидера лейбористов Джереми Корбина, действия главы правительства указывают на то, что она подотчетна «не британскому парламенту, а американскому президенту».