Լավրով. Ռուսաստանը ՔԶԱԿ-ից պատասխան է սպասում Սոլբսբերիից ստացված BZ նյութի վերաբերյալ
Ռուսաստանը ՔԶԱԿ-ից պատասխան է սպասում այն մասին, թե արդյոք Սոլսբերիում դեպքի վայրից А-234 նյութի հետ հայտնաբերվել է նաև BZ քիմական նյութը: Այս մասին՝ РИА Новости-ի փոխանցմամբ,  BBC-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Շվեյցարական լաբորիատորիայի զեկույցում նշվում է նաև այն մասին, որ առաջին հերթին նրանք հայտաբերել են BZ, որը 1955 թվականին ստեղծվել է ԱՄՆ-ում և եղել է բրիտանական և ամերիկյան բանակի սպառազինություններում: Եվ մենք հարցրել ենք ՔԶԱԿ-ին այն մասին, արդյոք Սոլսբերիում դեպքի վայրից А-234 նյութի հետ հայտնաբերվել է նաև BZ  քիմական նյութը: Մենք պատասխան ենք սպասում ՔԶԱԿ-ից, որին մենք իհարկե վստահում ենք, բայց մենք ուզում ենք վստահել և ստուգել», — ասել է Լավրովը:

Россия ждет ответа ОЗХО по веществу BZ в пробах из Солсбери, заявил Лавров
Россия ждет от ОЗХО ответа о том, был ли вдобавок к веществу А-234 обнаружен химикат BZ в образцах с места инцидента в Солсбери, заявил глава МИД России Сергей Лавров в интервью телеканалу Би-би-си.
«В докладе швейцарской лаборатории также говорится, что, прежде всего, они обнаружили BZ, который был, я думаю, изобретен в США в 1955 году и состоял на вооружении американской и британской армий. И мы спросили ОЗХО о том, это правда или нет — что вдобавок к А-234 там был также обнаружен BZ. И мы ждем ответа от ОЗХО, которой мы, конечно, доверяем, но мы хотим доверять и проверять», — сказал Лавров.