Տուսկ. Ռուսաստանն ու Իրանը պետք է դադարեն խաղեր խաղալ
Աշխարհի ցանկացած վայրում քիմիական զենքի կիրառումը չի կարող սովորական դառնալ կամ մնալ անհետևանք: Այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը՝ ելույթ ունենալով Ստրասբուրգում կայացած Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստին, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Շտապ անհրաժեշտ է, որպեսզի Սիրիայում բոլոր կողմերը՝ ՄԱԿ-ի գլխավորությամբ, արագ կերպով ներգրավվեն քաղաքական գործընթացի մեջ՝ այս ողբերգությանը վերջ տալու համար: Նախևառաջ, Ռուսաստանն ու Իրանը պետք է դադարեն խաղեր խաղալ և լրջորեն զբաղվեն պատասխանատու և խաղաղ լուծման որոնմամբ», - ասել է Եվրախորհրդի ղեկավարը:
Բացի այդ, Տուսկը հերթական անգամ Եվրամիության աջակցությունն է հայտնել ապրիլի 14-ի գիշերը Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Միացյալ Նահանգների կողմից Սիրիային հասցված հարվածին:

Туск призвал РФ и Иран прекратить «играть в игры» в Сирии и поддержать переговоры ООН
Применение химического оружия где-либо в мире не может становиться нормой, ни оставаться без последствий. Об этом заявил председатель Европейского совета Дональд Туск, выступая на пленарной сессии Европарламента в Страсбурге, переддает ТАСС.
«Срочно необходимо, чтобы все стороны в Сирии включились в политический процесс во главе с ООН, дабы положить конец этой трагедии. Прежде всего Россия и Иран должны перестать играть в игры и серьезно включиться в поиски ответственного и мирного решения», - заявил глава Евросовета.
Кроме того Туск в очередной раз заявил о поддержке Евросоюзом удара по Сирии, нанесенного в ночь на 14 апреля силами Франции, Великобритании и США.