Դամասկոսի մերձակա Դումեյրից սկսվել է «Ջեյշ ալ Իսլամի» զինյալների դուրսբերումը
«Ջեյշ ալ Իսլամ» ծայրահեղական խմբավորման զինյալների առաջին խմբերն իրենց ընտանիքների հետ չորեքշաբթի  հեռացել են Դումեյր քաղաքից, որը գտնվում է Դամասկոսից 50 կիլոմետր հյուսիս ընկած շրջանում, հայտնել է SANA գործակալությունը:
Ըստ «Ջեյշ ալ Իսլամի» և սիրիական բանակի միջև ձեռք բերված համաձայնության՝ այդ բնակավայրից և դրա շրջակայքից դուրս կբերվի ավելի քան 5 հազար մարդ, այդ թվում՝ ավազակային խմբավորումների 1,5 հազար անդամ:
Նրանք բոլորն ավտոբուսներով կմեկնեն Սիրիայի հյուսիս՝ Թուրքիային սահմանակից Ջարաբլուսի շրջան: Գործողության ավարտից հետո Դումեյրի նկատմամբ վերահսկողությունը կանցնի կառավարական զորքերին, որոնք կականազերծեն դրա փողոցները և պայմաններ կստեղծեն խաղաղ քաղաքացիների վերադարձի համար:
Ապրիլի 17-ին և 18-ին անձնատուր եղած զինյալները սիրիական բանակին են հանձնել ծանր և միջին սպառազինություն: SANA-ի տեղեկատվությամբ՝  մոտ 60 զինյալ հայտարարել է կառավարության դեմ զինված գործունեության դադարեցման մասին և որոշել են օգտվել համաներումից:

Из района Думейр близ Дамаска начался вывод боевиков «Джейш аль-Ислам»
Первые группы боевиков экстремистской группировки «Джейш аль-Ислам» вместе со своими семьями покинули в четверг город Думейр, расположенный в 50 км к северу от Дамаска в районе Восточный Калямун, сообщило в четверг агентство SANA.
Согласно достигнутому между и сирийской армией соглашению, из этого населенного пункта и его окрестностей будет выведено свыше 5 тыс. человек, в том числе 1,5 тыс. членов бандформирований. Все они направятся на автобусах в пограничный с Турцией район Джараблус на севере Сирии.
После завершения операции контроль над Думейром перейдет правительственным войс
кам, которые разминируют его улицы и создадут условия для возвращения мирных граждан.
Во вторник и среду капитулировавшие боевики сдали сирийской армии тяжелое и среднее вооружение. По информации SANA, порядка 60 боевиков объявили о прекращении вооруженной деятельности против правительства и решили воспользоваться амнистией.