Սթոլտենբերգը Հունաստանին և Թուրքիային առաջարկել է վեճերը լուծել առանց ՆԱՏՕ-ի միջամտության
ՆԱՏՕ-ն մտադիր չէ միջամտել Հունաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերություններին եւ նրանց առաջարկում Է բոլոր հարցերը լուծել երկկողմ բանակցությունների ընթացքում, հայտարարել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլտենբերգը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Երկու երկրների միջև գոյություն ունեն հայտնի վեճեր: Ես Թուրքիային և Հունաստանին կոչ եմ անում իրենց տարաձայնությունները կարգավորել բարիդրացիության ոգով և երկկողմ բանակցությունների շրջանակներում», - հունական «Նեա» թերթին ասել է Սթոլտենբերգը Հաագա կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ: Նրա խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ի միջամտությունն օգտակար չի լինի:
Հունաստանի զանգվածային լրատվամիջոցները բացասաբար են արձագանքել Սթոլտենբերգի հայտարարությանը: Հունաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը (ՀԿԿ) հունական կուսակցություններից առաջինն է մեկնաբանել գլխավոր քարտուղարի խոսքը: ՀԿԿ-ն կարծում է, որ Սթոլտենբերգի հայտարարությունները խրախուսում են Թուրքիայի նոր սադրանքները:

Столтенберг предложил Греции и Турции решать споры без вмешательства НАТО
НАТО не намерена вмешиваться в отношения Греции и Турции и предлагает им решить все споры в ходе двусторонних переговоров,  заявил в пятницу генсек Североатлантического альянса Йенс Столтенберг.
«Между двумя странами существуют известные споры. Я призываю Турцию и Грецию урегулировать свои разногласия в духе добрососедства и в рамках двусторонних переговоров», — сказал Столтенберг греческой газете «Неа» во время официального визита в Гаагу.
По его словам, вмешательство НАТО не было бы полезным.
Греческие СМИ негативно отреагировали на слова Столтенберга.
Компартия Греции (КПГ) первой из греческих партий прокомментировала слова генсека. КПГ считает, что заявления Столтенберга поощряют новые провокации Турции.