Նախագահ. Չեն լինելու հաղթողներ և պարտվողներ, տուժելու ենք բոլորս, տուժելու է երկիրը
Օդի մեջ կախված անհանդուրժողականությունը հասել է գագաթնակետին: Ինձ խորապես անհանգստացնում է երկխոսության առաջարկի մերժումը, որը կարող է հանգեցնել առճակատման:
Ուստի դիմում եմ բոլորին՝ մի պահ կանգ առնել և սթափ մտածել, թե ինչ հետևանքների կարող է հանգեցնել այս դիմակայությունը:
Սա քաղաքական կոչ չէ, այլ դիմում եմ ձեզ որպես ծնող, որպես բարեկամ և որպես հայ մարդ:
Կոչ եմ անում բոլորին՝ ցանկացած քայլ անելուց առաջ հանդես բերել ծայրահեղ զսպվածություն և պատասխանատվություն, խստորեն հետևել օրենքի ոգուն և տառին, դուրս չգալ Հայաստանի քաղաքացու իրավունքների և պարտականությունների շրջանակից, դուրս չգալ ձեր պաշտոնական իրավասությունների շրջանակից:
Քաղաքական ցանկացած պահանջ, ինչքան էլ այն հիմնավոր թվա, եթե վտանգելու է քաղաքացու առողջությունն ու կյանքը, դառնում է իմաստազուրկ:
Ցավոք, մենք դրա փորձն ունենք և թույլ չպետք է տանք այն կրկնվելու:
Չեն լինելու հաղթողներ և պարտվողներ, տուժելու ենք բոլորս, տուժելու է երկիրը:
Անհրաժեշտ է պարպել լարվածությունը: Չպետք է թույլ տալ, որ կողմերին բաժանող անջրպետը հնարավոր չլինի կամրջել:
Ուստի, պատրաստակամ եմ հանդիպելու Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ առկա լարվածությունը քաղաքական ուժերի երկխոսության միջոցով մեղմելու նպատակով», - ասված է նախագահի հայտարարության մեջ։

Армен Саркисян: Победителей и побежденных не будет, пострадаем все мы, пострадает страна
Атмосфера нетерпимость достигла своего апогея. Меня глубоко беспокоит отклонение предложения к диалогу, которое может привести к столкновению.
Посему обращаюсь ко всем, остановитесь на миг и подумайте трезво, к каким последствия могут привести это противостояние.
Это не политический призыв, обращаюсь к вам как родитель, как друг и армянин.
Призываю всех, прежде чем сделать любой шаг, проявить крайнюю сдержать и ответственность, строго следовать духу и букве закона, не выходить за рамки прав и обязанностей граждан Армении, не выходить за пределы должностных полномочий.
Любое политическое требование, каким бы обоснованным оно не казалось, становится бессмысленным, если ставит под опасность здоровье и жизнь гражданина.
К сожалению, у нас есть такой опыт и мы не должны допустить его повторения. Победителей и побежденных не будет, пострадаем мы все, пострадает страна.
Необходимо разрядить напряженность. Мы не можем допустить, чтобы через пропасть между сторонами невозможно было навести мосты.
Посему готов встретиться с депутатом Национального Собрания Армении Николом Пашиняном для разрядки создавшейся напряженности посредством диалога политических сил», - говорится в заявлении президента.