Սթափվելու ժամանակն է. Գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյան
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան խորը մտահոգություն է արտահայտում Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ:
Ս.թ. ապրիլի 20-ին իր ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ՀՀ Պաշտպանության նախարարի ավտոմեքենայի վրա կատարված հարձակումը վկայում է, որ ստեղծված իրավիճակը սպառնալիք է փաստացի պատերազմական իրավիճակում գտնվող հայոց պետականությանը և կարող է նպաստավոր պայմաններ ստեղծել արտաքին միջավայրից տարբեր վնասաբեր միջամտությունների համար: Հատկապես վտանգավոր են գումարի դիմաց պետական դավաճանության դրդող կոչերը:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան, հանդես գալով որպես քաղաքագիտության ոլորտում մասնագիտական ներուժը միավորող կառույց, իր մտահոգությունն է հայտնում հասարակության բևեռացման և խորացող հակասության առնչությամբ:
Ազգային շահը պետք է գերակա լինի ցանկացած քաղաքական շահերի նկատմամբ:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան կոչ է անում անհապաղ սկսել առանց նախապայմանների բանակցություններ և առաջարկում իր մասնագիտական աջակցությունը:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի խորհրդի անունից հայտարարությունը ստորագրել է Ասոցիացիայի պատվավոր նախագահ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը:

Настало время мыслить трезво - генерал-лейтенант Гайк Котанджян
Ассоциация политической науки Армении выражает глубокую обеспокоенность происходящими в Армении событиями.
Нападение на служебную автомашину следующего при исполнении обязанностей Министра обороны Армении 20-го апреля сего года свидетельствует о том, что создавшаяся ситуация угрожает государственности находящейся в фактически военном положении Армении и может создать условия, способствующие опасному вмешательству различных внешних сил. Особенно опасны призывы к государственной измене за вознаграждение.
Ассоциация политической науки Армении, объединяющая профессиональный политологический ресурс, выражает озабоченность поляризацией и углублением конфликта в обществе.
Национальныe интересы должен быть превыше любых политических интересов. Ассоциация политической науки Армении призывает незамедлительно и без предусловий начать переговоры, и предлагает свое профессиональное содействие.
От имени Совета Ассоциации политической науки Армении, заявление подписал почетный президент Ассоциации, доктор политических наук, профессор, генерал-лейтенант Гайк Котанджян.