Մարտի 1-ի վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի խոսքը որևէ կերպ սպառնալիք չի կարող և չպետք է դիտվի. Վիգեն Սարգսյան (Տեսանյութ)
23/04/2018 11:08
Հանրապետության վարչապետի մամուլի խոսնակն արդեն պարզաբանում տվել է Սերժ Սարգսյանի կողմի արված արտահայտությանը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ անդրադառնալով «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հետ երկխոսության գնացած վարչապետ Սերժ Սարգսյանի` մարտի 1-ից դասեր չքաղելու վերաբերյալ արտահայտությանը։
Հարցին, թե ի՞նչ է նկատի ունեցել Սերժ Սարգսյանը, արդյոք դա սպառնալիք էր, Վիգեն Սարգսյանն արձագանքեց.
«Իհարկե ոչ, դա որևէ կերպ սպառնալիք չի կարող և չպետք է դիտվի։ Դա դիտվում էր որպես նախազգուշացում, որ ցանկացած նման իրադարձությունները կարող են բերել լարվածության և էսկալացիայի, որը որևէ մեկին անհրաժեշտ չէ»։
Վիգեն Սարգսյանի խոսքով՝ այն փաստը, որ Սերժ Սարգսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը կայացավ, ցույց է տալիս կառավարության և վարչապետի տրամադրվածությունն՝ այդ երկխոսությունը տանելու։

Высказывание премьер-министра о 1 Марта никоим образом не должно рассматриваться как угроза – Виген Саркисян
23/04/2018 12:03
Пресс-секретарь премьер-министра Армении уже прокомментировал высказывание Сержа Саргсяна,  заявил сегодня на встрече с журналистами министр обороны Армении Виген Саркисян, касаясь  высказывания премьер-министра Сержа Саргсяна на встрече с руководителем фракции «Елк», лидером движения «Мой шаг» Николом Пашиняном о том, что «они не извлекли уроков из событий 1 марта».
На вопрос о том, что имел в виду Серж Саргсян, и было ли это угрозой, Виген Саркисян отреагировал:
«Конечно, нет. Это никоим образом не может быть угрозой и не должно так рассматриваться. Это нужно рассматривать как предупреждение о том, что любые подобные события могут привести к эскалации напряженности, которое никому не нужно.
По словам Вигена Саркисяна, тот факт, что встреча Сержа Саргсяна и Никола Пашиняна состоялась, показывает, что правительство и премьер-министр настроены вести этот диалог.