Փորձում եմ անել ամեն ինչ, որ այս վիճակը շտկվի. ՀՀ նախագահը մտահոգ է Նիկոլ Փաշինյանի հարցով
Մեեք, որպես ազգ, չենք կարող աշխարհի առջև դուրս գալ մասնատված, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը։
«Մենք բոլոր խնդիրները, պրոբլեմներն ի վիճակի ենք լուծելու իրար հետ խոսելով, երկխոսելով, լուծումներ գտնելով, բանակցելով», -ասաց նա։
ՀՀ նախագահը նշեց, որ սա է իր հիմնական կոչը։
«Որևէ մեկը չպետք է հանկարծ կասկածի, որ մենք, որպես հայ՝ անկախ նրանից այսօրվա խնդիրները ինչպիսին են, մենք միասնական պետք է լինենք, որովհետև կյանքը շարունակվում է և էլի հարյուր տարի մեր ազգային արժանապատվությունը և մեր խնդիրները պետք է պաշտպանենք», - ասաց նա։
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի ձերբակալմանն ու այն բանին, որ նրա գտնվելու վայրը հայտնի չէ, ՀՀ նախագահն ասաց, որ այդ հարցով շատ մտահոգված է։
«Եթե դուք սահմանադրությունը լավ գիտեք, ՀՀ նախագահի լիազորությունների սահմանում փորձում եմ անել ամեն ինչ, որ այս վիճակը շտկվի և լուծում ստանա», - ասաց նա։

Как президент я пытаюсь делать все возможное, чтобы ситуация была улажена - Армен Саркисян
Мы, как народ, не можем предстать перед миром разделенным, заявил журналистам президент Армении Армен Саркисян.
«Мы в силах решить все проблемы, вопросы через диалог, переговоры», – отметил глава государства, добавив, что таков его главный призыв.
«Никто не должен вдруг засомневаться, что мы, армяне, независимо от того, каковы сегодняшние проблемы, можем быть едины. Жизнь продолжается, и мы должны и далее, столетиями, защищать наше национальное достоинство», – сказал президент.
Коснувшись задержания депутата парламента Армении Никола Пашиняна, президент заявил:
«Я очень обеспокоен. Вы знаете, что я, как президент, в рамках своих предусмотренных Конституцией полномочий пытаюсь делать все возможное, чтобы ситуация была улажена и было найдено решение».