Պատրաստ ենք Կարեն Կարապետյանի հետ քննարկել իշխանության անցնցում փոխանցման հարցը. Նիկոլ Փաշինյան
Այն պահից, երբ Սերժ Սարգսյանը հեռացավ բանակցություններից, ինձ համար հասկանալի էր, որ նա այլևս հեռացել է նաև վարչապետի պաշտոնից, Հանրապետության Հրապարակում հայտարարեց «Իմ քայլը» նախաձեռնության առաջնորդ, «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսօր առավոտյան ինձ առաջարկում էին համաձայնվել, որ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տա հոկտեմբերին: Երկու ժամից ինձ առաջարկում էին, որ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տա մի ամսից, ավելի ուշ ինձ առաջարկում էին, որ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տա ապրիլի 25-ին: Ես լսեցի նրանց բոլոր առաջարկները և ձեր անունից արեցի իմ առաջարկությունը՝ Սերժ Սարգսյանը պետք է հրաժարական տա երկու ժամվա ընթացքում և Սերժ Սարգսյանը երկու ժամվա ընթացում հրաժարական տվեց», - ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ թավշյա հեղափոխությունն իր առաջին կարևոր հաղթանակն է տարել, բայց օրակարգում ոչ թե մեկ, այլ մի քանի հարց է դրված:
«Քայլ առաջին՝ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական է տալիս վարչապետի պաշտոնից: Դա արդեն տեղի ունեցած է: Քայլ երկու՝ ԱԺ -ն վարչապետ է նշանակում ժողովրդի թեկնածուին և դա պետք է տեղի ունենա առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում, որից առաջ ձևավորվում է ժամանակավոր կառավարություն, դրանից հետո ՀՀ-ում տրամաբանական ժամկետներում պետք է տեղի ունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ», - նկատեց նա:
Փաշինյանը հայտարարեց, որ իրենք չորեքշաբթի՝ ժամը 11:00-ին՝ «Մարիոթ» հյուրանոցում, պատրաստ են շարունակել բանակցությունները իշխանության անցնցում անցման շուրջ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի հետ:
«Հույս ունեմ, որ Հանրապետական կուսակցության վերնախավը միանշանակ և անվերապահորեն կճանաչի ժողովրդական, թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխության հաղթանակը: Այս փաստի արձանագրումը որքան շուտ տեղի ունենա, այնքան ավելի լավ ՀՀ և ԼՂՀ համար», - հավելեց նա՝ ընդգծելով, որ ՀՀԿ-ն և Սերժ Սարգսյանը պետք է պատրանք չունենա, որ ստեղծված իրավիճակում կարող են ստվերային կառավարումը շարունակել:

Мы готовы продолжить переговоры вокруг передачи власти с Кареном Карапетяном – Никол Пашинян
С того момента как Серж Саргсян ушел с переговоров, для меня было ясно, что он покинул и должность премьера, заявил сегодня в ходе митинга на площади Республики лидер движения «Мой шаг», депутат парламента Армении Никол Пашинян.
«Сегодня утром мне предлагали согласиться, что бы Серж Саргсян ушел в отставку в октябре. Через 2 часа мне предлагали, чтобы Серж Саргсян подал в отставку через месяц. Позднее мне, я тогда был в изоляторе временного содержания,  предлагали, чтобы Серж Саргсян подал в отставку 25 апреля. Я услышал все предложения, и сделал свое собственное предложение от вашего имени: Серж Саргсян должен уйти в отставку в течение 2 часов. И он сделал это», - сказал Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что бархатная революция одержала первую важную победу, но в повестке не один, а несколько вопросов.
«Шаг второй – парламент назначает премьер-министром кандидата от народа и это должно произойти в течение предстоящей недели, до этого формируется временное правительство, после чего в логические сроки в Армении должны состояться внеочередные парламентские выборы», - отметил он.
По словам Пашиняна, в среду, в 11:00, в гостинице «Marriott Армения» они готовы продолжить переговоры вокруг передачи власти с исполняющим обязанности премьера Кареном Карапетяном.
«Надеюсь, что элита РПА однозначно и безоговорочно признает победу бархатной революции. Чем скорее это произойдёт,  тем лучше для РА и НКР», - сказал Пашинян.