Բրիտանական ՊՆ ղեկավար. Ռուսաստանը Բրիտանիայի համար մեծ վտանգ է
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Գևին Ուիլյամսոնը հայտարարել է, որ Ռուսաստանն այս պահին առավել մեծ վտանգ է ներկայացնում իրենց երկրի համար, քան՝ Իրաքում և Աֆղանստանում կռվող ապստամբ գրոհայինները,  փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք պետք է իրատեսորեն նայենք այն խնդիրներին, որոնք մեզ համար ստեղծում է Ռուսաստանը, դրանք շատ ավելի լուրջ խնդիրներ են, քան նրանք, որոնց հետ մենք բախվում էինք ապստամբների հետ Իրաքում և Աֆղանստանում», - ասել է Մեծ Բրիտանիայի ՊՆ ղեկավարը:
Նրա պնդմամբ՝ հենց այդ պատճառով բրիտանական իշխանությունները ներդրումներ են կատարում զինված ուժերի նորացման ծրագրերի համար:
«Մենք մոդեռնացնում ենք պաշտպանական ծրագիրը, որպեսզի ներկայացնենք մեր զինված ուժերին համապատասխան միջոցներ՝ աճող վտանգին դիմագրավելու համար», - ասել է Ուիլյամսոնը:

Глава британского Минобороны назвал РФ большей угрозой, чем повстанцы Ирака и Афганистана
Министр обороны Соединенного Королевства Гэвин Уильямсон заявил, что Россия представляет в настоящий момент более серьезную угрозу для Великобритании, чем повстанцы в Ираке и Афганистане. Об этом он заявил в понедельник, выступая в Палате общин британского парламента, передает ТАСС.
«Мы должны быть реалистично смотреть на те проблемы, которые нам создает Россия, это намного более серьезные проблемы, чем те, с которыми мы сталкивались в случае с повстанцами в Ираке и Афганистане», - сказал он.
Именно по этой причине, подчеркнул он, британские власти инвестируют в обновление вооруженных сил.
«Мы модернизируем оборонную программу для того, чтобы представить нужные средства для наших вооруженных сил, чтобы они могли противостоять возросшей угрозе», - сказал Уильямсон.