Տորոնտոյում 10 մարդ է մահացել վրաերթի հետևանքով, որն իրականացրել է Ալեկ Մինասյանը
Կանադայի Տորոնտո քաղաքում հետիոտների վրա ֆուրգոնի վրաերթը կարող է ահաբեկչական գործողություն լինել, բայց հետաքննությունն այժմ քննում է բոլոր վարկածները, հայտնել է քաղաքի ոստիկանության պետ Մարկ Սանդերսը մամուլի ասուլիսի ընթացքում, որը հեռարձակել են Կանադայի ազգային հեռուստաալիքները, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք ոչինչ չենք բացառում, բայց նկատի առնելով այն, ինչ մենք այժմ ունենք, դեռևս վաղ է եզրակացություններ անել: Հետաքննությունը շարունակվում է: Մենք փորձում ենք պարզել շարժառիթները», - հայտարարել է նա՝ պատասխանելով ահաբեկչական գործողության հնարավորության վերաբերյալ հարցին:
Ըստ որում ոստիկանության պետը նշել է, որ «այս ակցիան վաղօրոք նախապատրաստվածի տեսք ունի»:
Սանդերսը նաև հայտնել է, որ ձերբակալված վարորդի հետ, որը Ռիչմոնդի 25-ամյա բնակիչ Ալեք Մինասյանն է, այժմ աշխատում են քննիչները, նա հրաժարվել է որևիցե մանրամասնություն հայտնել: Վրաերթի հետևանքով 10 մարդ մահացել է, ևս 15-ը վիրավորվել:
Ոստիկանության պետը ճշտել է, որ արտակարգ պատահարը տեղի է ունեցել ապրիլի 23-ին տեղական ժամանակով 13:26-ին Տորոնտոյի հյուսիսային մասի Յանգ փողոցում: Ավտոմեքենայի վարորդը ձերբակալվել է ոստիկանության կողմից:

Число жертв наезда на пешеходов в Торонто возросло до 10: наезд совершил Алек Минассиан
Наезд фургона на пешеходов в Торонто мог быть терактом, но следствие сейчас рассматривает все версии,  сообщил шеф полиции города Марк Сандерс в ходе пресс-конференции, которую транслировали национальные телеканалы Канады, передает ТАСС.
«Мы ничего не исключаем, но на основе того, что у нас сейчас есть, пока рано делать выводы. Расследование продолжается. Мы пытаемся выяснить мотивы», - заявил он, отвечая на вопрос о возможности теракта. При этом шеф полиции отметил, что «эта акция выглядит заблаговременно подготовленной».
Сандерс также сообщил, что с задержанным водителем, которым оказался 25-летний житель Ричмонда Алек Минассиан, сейчас работают следователи, но отказался сообщать какие-либо подробности.
По его данным, в результате наезда 10 человек погибли, еще 15 получили ранения.
Шеф полиции уточнил, что ЧП произошло в понедельник в 13:26 по местному времени (20:26 мск) на улице Янг в северной части Торонто. Фургон выехал на тротуар и начал давить людей. Водитель машины был задержан полицией.