«Ծառուկյան» դաշինքը վարչապետի թեկնածու չի առաջադրելու. կսատարեն Նիկոլ Փաշինյանին (տեսանյութ)
«Ծառուկյան» դաշինքը վարչապետի թեկնածու չի առաջադրելու, այս մասին «Կենտրոն» ՀԸ-ի եթերում հայտարարեց Գագիկ Ծառուկյանը։
«Ես իմ ամբողջ թիմով մեկ մարդու պես իմ ձայնը տալու եմ ժողովրդի թեկնածուին, մենք թեկնածու չենք առաջադրելու, ժողովուրդը ում կհայտարարի, մենք էլ մեկ մարդու պես սատարելու ենք նրան», - ասաց նա:
Դիտարկմանը՝ ժողովրդի թեկնածուն Նիկոլ Փաշինյանն է, Գագիկ Ծառուկյանն ասաց. «Ժողովրդի թեկնածուն Նիկոլն է, Սասունն է, Արարատն է, ես նորից եմ ասում՝ մենք սատարելու ենք ժողովրդի թեկնածուին»։
Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, թե հաղթանակը ժողովրդինն է ու որևիցե մեկը բարոյական իրավունք չունի այդ հաղթանակն իր վրա վերցնելու։
Այսօր, ավելի վաղ, ՀՀԿ-ն էր հայտարարել, որ վարչապետի թեկնածու չի առաջադրելու։
«ՀՀԿ-ն որոշել է վարչապետի թեկնածու չառաջադրել, չունենք հայրենիք, որ տանենք ցնցումների»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
ԱԺ «Ելք» խմբակցությունն էլ, որպես վարչապետի թեկնածու, առաջադրել է Նիկոլ Փաշինյանին։
Համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ մասի՝ վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 1-ին՝ ժամը 12:00-ին:
Այդ օրը կգումարվի Ազգային ժողովի հատուկ նիստ։
Ազգային ժողովում ՀՀԿ-ն ունի 58 մանդատ, «Ծառուկյան» դաշինքը՝ 31, «Ելք»-ը՝ 9, ՀՅԴ-ն 7 մանդատ: Վարչապետի ընտրության համար անհրաժեշտ է 53 ձայն:

«Процветающая Армения» поддержит на посту премьера республики кандидатуру Никола Пашиняна
Партия «Процветающая Армения» приняла решение не выдвигать кандидата на пост премьер-министра Армении.
«Я со своей командой отдам голос кандидату народа. Мы не выдвинем своего кандидата. Как решит народ, так и будет», - сказал председатель партии Гагик Царукян в эфире телеканала «Кентрон».
«Никол Пашинян, Арарат Мирзоян или Сасун Микаелян… я вновь повторяю, мы поддержим кандидата народа. Это победа народа», - отметил он.
Напомним, что сегодня правящая Республиканская партия Армении заявила, что не выдвинет своего кандидата на пост премьера.
Партия "Дашнакцутюн" призвала проголосовать на посту премьера за кандидата от народа.
Для избрания премьер-министра в парламенте необходимы 53 голоса. Республиканская партии обладает голосами 58 депутатов, фракция "Царукян" - 31 голос, фракция «Елк» - 9, фракция «Дашнакцутюн» - 7.