Գյումրիում պահանջում են Շիրակի պետական համալսարանի ռեկտորի հրաժարականը
Գյումրիում այս պահին ցույց է՝ ընդդեմ Շիրակի պետական համալսարանի ռեկտորի: Համալսարանի դիմաց հավաքված ուսանողներն ու դասախոսական կազմը պահանջում է նրա հրաժարականը:
Ցուցարարները պնդում են, որ ռեկտոր Սահակ Մինասյանը հրաժարականի դիմում ներկայացնի երկու ժամվա ընթացքում: Նրանք նաև պահանջում են, որպեսզի ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Մկրտչյանն անհապաղ ժամանի Գյումրի և հանդիպի իրենց հետ:
ՇՊՀ ռեկտոր Սահակ Մինասյանի որոշմամբ աշխատանքից ազատված դասախոս Հովհաննես Խորիկյանը նշեց, որ դեռ 7 ամիս առաջ իրենք նամակով դիմել են Սերժ Սարգսյանին և Կարեն Կարապետյանին, մինչդեռ խնդիրը լուծում չի ստացել:
«7 ամիս շարունակ պայքարում էինք ռեկտորի ապօրինությունների և կամայականությունների դեմ, մինչդեռ մեզ որոշեցին աշխատանքից ազատել: Ռեկտորի հաշվետվությունից հետո տեսնում ենք, որ բուհը ֆինանսական աղետի առջև է կանգնած՝ 242 մլն դրամի բացասական շեղում կա», - հայտարարեց նա:

В Гюмри требуют отставки ректора Ширакского государственного университета
В Гюмри в эти минуты проходит акция протеста против ректора Ширакского государственного университета. Собравшиеся перед университетом студенты и преподаватели требуют отставки ректора.
Митингующие требуют, чтобы ректор Саак Минаясян в течение двух часов представил заявление об отставке. Они также требуют, чтобы и.о. министра образования и науки Ваграм Мкртчян немедленно приехал в Гюмри и встретился с ними.
Уволенный решением ректора Ширакского государственного университета с работы преподаватель Ованнес Хорикян отметил, что еще 7 месяцев назад они обратились с письмом к Сержу Саргсяну и Карену Карапетяну, однако проблема до сих пор не решена.
«На протяжении семи месяцев подряд мы боремся против незаконностей и произвола со стороны ректора, но нас решили уволить с работы. После отчета ректора мы видим, что вуз оказался перед финансовым кризисом, есть отрицательное отклонение в размере 242 млн. драмов», - заявил преподаватель.