Իսրայելի պաշտպանության նախարարը Ասադից պահանջել է իրանցիներին «դուրս շպրտել» Սիրիայից
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին կոչ Է արել՝ երկրից «դուրս շպրտել» իրանական զինված կազմավորումներին, որոնց պատճառով, ռազմական գերատեսչության ղեկավարի խոսքով, Դամասկոսի խնդիրներն ավելի շատ են, քան օգնությունը, փոխանցում է РИА Новости-ն։
Իրանին մեղադրելով Սիրիան ագրեսիայի հենակետ դարձնելու ձգտման համար՝ իսրայելացիները լույս հինգշաբթի գիշերը գրոհել են հարևան երկրում իրանցիների տասնյակ օբյեկտների վրա՝ ի պատասխան Գոլանի բարձունքների այն հրթիռակոծումների, որոնք, ինչպես պնդում են Երուսաղեմում, ձեռնարկվել են «Ալ-Քուդսի»՝ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ուժերի կողմից:
«Քանի որ ես այստեղ եմ, կցանկանայի օգտվել այս հնարավորությունից և ուղերձ հղել Ասադին. դուրս շպրտեք իրանցիներին, Քասեմ Սուլեյմանիին և «Ալ-Քուդս»-ի ուժերին: Նրանք ձեզ չեն օգնի, նրանցից միայն վնաս կլինի: Նրանց ներկայությունն իսկ խնդիրներ է ստեղծում», - ասել է Լիբերմանը՝ Գոլանի բարձունքներ կատարած ուղևորության ժամանակ, որոնք Իսրայելի կողմից Սիրիայից խլվել են 1967 թվականին և ավելի ուշ բռնակցվել:
«Երբ դուք կազատվեք իրանցիներից, միայն այդ ժամանակ հնարավոր կլինի շարժվել դեպի նոր կյանք», - հավելել է Իսրայելի պաշտպանության նախարարն իր ելույթում, որի սղագրությունը տարածել է նրա մամուլի ծառայությունը։

Министр обороны Израиля призвал Асада «вышвырнуть» иранцев из Сирии
Министр обороны Израиля Авигдор Либерман призвал президента Сирии Башара Асада «вышвырнуть» из страны иранские вооруженные формирования, от которых, по словам главы военного ведомства, Дамаску больше проблем, чем помощи, сообщает РИА Новости.
Обвиняя Иран в стремлении превратить Сирию в плацдарм для агрессии, израильтяне в ночь на четверг атаковали в соседней стране десятки объектов иранцев в ответ на ракетный обстрел Голанских высот, предпринятый, как утверждают в Иерусалиме, силами «Аль-Кудс» — подразделения иранского Корпуса стражей исламской революции.
«Раз уж я здесь, то хотел бы воспользоваться этой возможностью и передать послание Асаду: вышвырните иранцев, Касема Сулеймани и силы «Аль-Кудс». Они вам не помогут, от них только вред. Само их присутствие лишь создает проблемы», — сказал Либерман во время поездки на Голаны, отбитые Израилем у Сирии в 1967 году и позднее аннексированные.
«Только когда вы избавитесь от иранцев, станет возможным движение к новой жизни», — добавил израильский министр в выступлении, стенограмму которого распространила его пресс-служба.