Հռոմի պապը խիստ անհանգստացած է Մերձավոր Արևելքի իրադրության սրումից
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը հայտարարել է, որ անհանգստացած է Պաղեստինի և Իսրայելի միջև հարաբերությունների սրումից՝ կապված Մերձավոր Արևելքում «բռնության նոր ալիքի» ծավալման հետ, նշելով, որ այն երբեք խաղաղություն չի բերի, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Ես շատ վշտացած և մտահոգված եմ Սուրբ հողում և Մերձավոր Արևելքում լարվածության սրման կապակցությամբ, նաև  բռնության նոր ալիքի պատճառով, որը մեզ շարունակաբար հեռացնում է խաղաղության, երկխոսության և բանակցությունների ուղուց», -հայտարարել է քահանայապետը՝ Սուրբ Պետրոսի հրապարակում հանդես գալով համընդհանուր ունկնդրության ընթացքում:
«Ես իմ խորը ցավն եմ հայտնում զոհվածների ու վիրավորների համար և աղոթքով ու հոգով փարվում նրանց, ովքեր տառապում են: Կրկնում եմ՝ բռնություն գործադրելը երբեք խաղաղության չի բերի: Պատերազմը պատերազմ է ծնում, բռնությունը բռնություն էծնում: Հորդորում եմ բոլոր շահագրգիռ կողմերին՝ վերահաստատել իրենց հանձնառությունները, որպեսզի հաղթեն երկխոսությունը, արդարությունը և խաղաղությունը», - ասել է Ֆրանցիսկոս պապը:

Папа римский обеспокоен ситуацией на Ближнем Востоке
Папа Римский Франциск в связи с обострением между Палестиной и Израилем заявил об обеспокоенности в связи со «спиралью насилия» на Ближнем Востоке, отметив, что она никогда не приводит к миру, сообщает РИА Новости.
«Я очень огорчен и озабочен в связи с обострением напряженности на Святой земле и на Ближнем Востоке, также из-за спирали насилия, которая постоянно нас отдаляет от пути мира, диалога и переговоров », — заявил понтифик в ходе всеобщей аудиенции на площади Святого Петра.
«Я выражаю свою глубокую боль по погибшим и раненым и тянусь с молитвой и чувством к тем, кто страдает. Повторяю, использование насилия никогда не приводит к миру. Война призывает войну, насилие призывает насилие. Призываю всех заинтересованные стороны возобновить свои обязательства, чтобы победили диалог, справедливость и мир», — сказал папа Франциск.