Ռուսաստանը չի խոչընդոտի Հայաստան-Իրան առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացմանը. Փաշինյան
ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքմամբ Հայաստանի հույս ունի աշխուժացնել Իրանի հետ առևտրատնտեսական կապերը, Այսօր Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հնարավորություններ են ստեղծվում, հույս ունենք այդ հնարավորությունները լիարժեք օգտագործել»,- ասաց Ն. Փաշինյանը:
Դիտարկմանը` Ռուսաստանը չի՞ խոչընդոտի Հայաստան-Իրան կապի աշխուժացմանը, վարչապետն արձագանքեց.
«Սա ԵԱՏՄ-Իրան համաձայնագիր է, և Ռուսաստանն էլ պայմանագրի կողմ է: Բնականաբար, այդ պայմանագիրը ստորագրելով ոչ միայն խոչընդոտելու մասին խոսք չի կարող լինել, այլև ամեն ինչով նպաստելու է, որ պայմանագիրը էֆֆեկտիվ լինի և ասեմ, որ Հայաստանի շահերը լիարժեք այս պայմանագրի մեջ հաշվի են առնվել»:

Никол Пашинян: Россия не будет препятствовать активизации отношений Армения – Иран
Соглашение о зоне свободной торговли между Евразийским экономическим союзом и Ираном учитывает все интересы Армении, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Надеемся на активизацию отношений с Ираном. Создаются новые возможности, надеемся полноценно использовать эти возможности», - сказал журналистам Никол Пашинян.
На вопрос, не будет ли препятствовать Россия активизации отношений Армения – Иран, премьер-министр ответил: «Это соглашение между ЕАЭС и Ираном, и Россия является стороной договора. Естественно, о препятствии не только речи быть не может, но и наоборот, соглашение будет содействовать эффективной работе. Могу сказать, что все интересы Армении полностью учтены».