Microsoft-ն ԱՄՆ-ի հետախուզական հիմնարկներին իրավունք կընձեռի օգտվելու իր ամպային ծառայություներից
Ամերիկյան Microsoft ընկերությունը վերակնքելու է տվյալների հեռավոր պահպանման՝ այսպես կոչված ամպային ծառայությունների համար ԱՄՆ-ի բոլոր 17 հետախուզական ծառայություններին սերվերների տրամադրման պայմանագիրը, հայտնել Է The Washington Post թերթը:
Հաղորդվում է, որ խոսքը չի վերաբերում պարզապես նախկին համաձայնությունների երկարաձգմանը: Այժմ հատուկ ծառայությունները կկարողանան աշխատանքի անցնել Office 365 պլատֆորմում հավելվածներով, այդ թվում այն հավելվածներով, որոնցով կարելի կլինի աշխատել հեռավորությամբ:
Նախկինում հետախուզությանը մատչելի չէին այդ բոլոր գործառույթները:
Microsoft-ն այդ ոլորտում կառավարության գլխավոր կապալառուն չէ: Տարիներ շարունակ այդ տեղն զբաղեցրել է Amazon-ի դուստր ընկերությունը՝ Amazon Web Services-ը, որն  աշխատում է կառավարական բազմաթիվ հիմնարկությունների, այդ թվում՝ ամբողջ հետախուզական հանրակցության հետ՝ Կենտրոնական հետախուզական վարչության հետ կնքված 600 միլիոն դոլարի պարտավորագրի շնորհիվ:

Microsoft вновь даст всем разведслужбам США право пользоваться ее облачными сервисами
Компания Microsoft вновь заключит договор о предоставлении услуг по выделению серверов для удаленного хранения данных - так называемых облачных сервисов - всем 17 разведывательным службам США, передает ТАСС со ссылкой на газету The Washington Post.
По данным издания, речь идет не просто о продлении прежних договоренностей. Теперь спецслужбы смогут перейти к работе с приложениями на платформе Office 365, в том числе к тем, с которыми можно работать удаленно. Ранее не все эти опции были доступны разведке.
При этом Microsoft - не главный подрядчик правительства в этой сфере. На протяжении многих лет это место занимала дочерняя структура компании Amazon - Amazon Web Services. Она работает со многими правительственными учреждениями, а также со всем разведывательным сообществом благодаря контракту с ЦРУ на $600 млн.