Գիտնականները եկամուտների մակարդակի հետ ուղեղի առանձնահատկությունների կապ են բացահայտել
Մարդու սոցիալ-տնտեսական վիճակը կապված Է ուղեղի անատոմիայի և ֆունկցիոնալության հետ, իրենց աշխատությունում պնդում են Տեխասի համալսարանի գիտնականները: Հետազոտությանը մասնակցել Է 20-ից մինչև 89 տարեկան 304 մարդ: Փորձի մասնակիցները պատմել են իրենց կրթության, կարիերայի եւ եկամուտների մասին, ինչից հետո նրանց գլխուղեղը հետազոտվել Է մագնիսա-ռեզոնանսային շերտագրության միջոցով, փոխանցուն է РИА Новости-ը:
Արդյունքում գիտնականներն ստացել են տվյալներ գորշ նյութի ծավալի, կիսագնդերի կեղևի հաստության և ուղեղի տարբեր մասերի միջեւ ֆունկցիոնալ կապերի մասին:
Հարադրելով երկու գիտափորձերի արդյունքները՝ հետազոտողները պարզել են, որ միջին տարիքի (35 – 64 տարեկան) ավելի հաջողակ մարդկանց մոտ ավելի շատ Է գորշ նյութը, ինչպես նաեւ ավելի ամուր են նեյրոնային կապերը նրանց պակաս հաջողակ հասակակիցների համեմատությամբ: Այդ արդյունքները կապում են ավելի լավ հիշողության և ծերունական թուլամտության ավելի փոքր ռիսկի հետ:
Հետազոտության հեղինակների կարծիքով՝ իրենց աշխատանքն ապացուցում է, որ ապրելակերպը, սնունդը, շրջակա միջավայրը և կենսափորձն ազդում են առողջության և գլխուղեղի վիճակի վրա։

Ученые выявили связь особенностей мозга с уровнем доходов
Социальное-экономическое положение человека связано с анатомией и функциональностью мозга, утверждают в своей работе ученые из Техасского университета, сообщает РИА Новости.
В исследовании приняли участие 304 человека в возрасте от 20 до 89 лет. Испытуемые рассказали о своем образовании, карьере и доходах, после чего их головной мозг был обследован с помощью магнитно-резонансной томографии.
В результате ученые получили данные об объеме серого вещества, толщине коры полушарий и функциональных связях между отдельными участками мозга.
Соотнеся показания двух экспериментов, исследователи установили, что у более успешных людей среднего возраста (35-64 лет) больше серого вещества, а также более крепкие нейронные связи по сравнению с их менее успешными сверстниками. Эти показатели связывают с лучшей памятью и меньшим риском старческого слабоумия.
По мнению авторов исследования, их работа доказывает, что образ жизни, питание, окружающая среда и жизненный опыт влияют на здоровье и состояние головного мозга.