Պաղեստինը դիմել է ՄՔԴ-ին երկրի իրադրությունը հետաքննելու խնդրանքով
Պաղեստինը Միջազգային քրեական դատարանին (ՄՔԴ) խնդրել է երկրում ստեղծված իրադրության հետաքննություն սկսել, հայտնել է արտաքին գործերի նախարար Ռիյադ ալ Մալիքին՝ ամփոփելով դատախազ Ֆաթու Բենսուդի հետ կայացած հանդիպման արդյունքները:
«Այսօր Պաղեստինը կարևոր և պատմական քայլ է արել պաղեստինյան ժողովրդի համար արդարության վերականգնման ճանապարհին, որը շարունակում է տառապել լայնորեն տարածված և սիստեմատիկ բնույթ կրող հանցագործություններից: Որպես Հռոմի ստատուտի մասնակից պետություն, մենք երկրի իրադրությունը հանձնել ենք ՄՔԴ-ի քննությանը», - նշել է նա:
«Պաղեստինն այն կարծիքին է, որ դատախազությունը բավարար քանակությամբ անվիճելի ապացույցներ ունի անհետաձգելի հետաքննություն սկսելու համար», - ասել է Մալիքին:
Նախարարը հավելել է, որ հետաքննությունը վերաբերելու է 2014 թվականի հունիսից մինչև ներկայիս իրադրությանը: Նա նաև ընդգծել է, որ ՄՔԴ-ին ներկայացված դիմումում գլխավոր ուշադրությունը հատկացվել է «պաղեստինյան տարածքներում իսրայելական բնակավայրերի կառուցմանը»:

Палестина обратилась в МУС с просьбой расследовать ситуацию в стране
Палестина запросила Международный уголовный суд (МУС) начать расследование ситуации в стране, сообщил во вторник на пресс-конференции в Гааге министр иностранных дел Рияд аль-Малики по итогам встречи с прокурором инстанции Фату Бенсуда.
«Сегодня Палестина сделала важный и исторический шаг на пути восстановления справедливости для палестинского народа, который продолжает страдать от продолжающихся широко распространенных и систематических преступлений, - отметил он. - Как государство - участник Римского статута, мы передали ситуацию в стране на рассмотрение в МУС».
«Палестина считает, что у прокуратуры имеется достаточное количество неоспоримых доказательств для безотлагательного начала расследования», - сказал Малики.
Министр добавил, что расследование будет касаться ситуации с июня 2014 года по настоящее время. Он также подчеркнул, что в обращении в МУС главное внимание уделено «строительству израильских поселений на палестинских территориях».