ԱՄՆ-ը և Հունաստանը գործակցության հանգուցային ոլորտների շուրջ ռազմավարական երկխոսություն են սկսում
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն և Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Կոտզիասը պայմանավորվել են երկկողմ ռազմավարական երկխոսություն սկսել համագործակցության հանգուցային ոլորտների շուրջ,  հայտնել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Հեզեր Նաուերթն՝ ամփոփելով երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչություների ղեկավարների՝ Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների արդյունքները, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Պետքարտուղար Փոմպեոն և նախարար Կոտզիասը քննարկեցին երկկողմ հարաբերությունների գերազանց վիճակը և համաձայնեցին ռազմավարական երկխոսություն սկսել համագործակցության հանգուցային ոլորտների շուրջ: Պետքարտուղարը բարձր է գնահատել Հունաստանի առաջատար դերը տարածաշրջանում, այդ թվում՝ Բալկաններում և Արևելյան Միջերկրականում խնդիրների կարգավորմանն ուղղված նրա ջանքերը», - նշել է Նաուերթը տարածված կարճ հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքով՝ Պոմպեոն հավաստիացրել է Կոտզիասին, որ «ԱՄՆ-ը պատրաստ է էլ ավելի աջակցություն ցուցաբերել Հունաստանի տնտեսության վերականգնման ջանքերին»:

США и Греция договорились начать стратегический диалог по ключевым сферам сотрудничества
Госсекретарь США Майкл Помпео и министр иностранных дел Греции Никос Котзиас договорились о начале двустороннего стратегического диалога по ключевым сферам сотрудничества, сообщила руководитель пресс-службы Госдепартамента Хезер Науэрт по итогам прошедших в американской столице переговоров глав внешнеполитических ведомств двух стран,  передает ТАСС.
«Госсекретарь Помпео и министр Котзиас обсудили отличное состояние двусторонних отношений и согласились запустить стратегический диалог по ключевым сферам сотрудничества. Госсекретарь высоко оценил лидирующую роль Греции в регионе, в том числе ее усилия по урегулированию проблем на Балканах и в Восточном Средиземноморье», - отметила она в распространенном кратком заявлении.
По словам Науэрт, Помпео заверил Котзиаса в том, что «США готовы и дальше оказывать поддержку Греции в ее усилиях по восстановлению экономики».