ԿԳ նախարարին կոչ կանեի զբաղվել կրթությամբ և գիտությամբ և չխառնվել մարդկանց ազատ սահմանադրական իրավունքին. Շարմազանով
22/05/2018 14:48
Ընդդիմությունը շատ քիչ հնարավորություն ունի իր ծրագրերն իրականացնելու, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Ցանկացած քաղաքական կուսակցության նպատակն է լինել իշխանություն։ Չեմ ասում, իհարկե, մի ամիս հետո, բայց ցանկացած կուսակցություն, որն իր առջև խնդիր չի դրել ստանալ ընտրողների ձայների մեծամասնությունները, որպեսզի մի օր դառնա իշխանություն, ուրեմն այն կուսակցություն չէ կամ ֆուտբոլի թիմ է կամ գարեջրի սիրահարների միություն», - նշեց Շարմազանովը։
Անդրադառնալով ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանի խորհուրդներին առ այն, թե ինչպես դպրոցի տնօրենները կարող են դուրս գալ ՀՀԿ-ից՝ Շարմազանովը նշեց.
«Կոչ կանեի նրան զբաղվել կրթությամբ և գիտությամբ և չխառնվել մարդկանց ազատ սահմանադրական իրավունքին։ Դպրոցի ուսուցիչ կլինի, հավաքարար կլինի, թե լրագրող կլինի, բացառապես այդ մարդն է որոշում լինել կուսկացալան, թե անկուսակցական։ Ցանկացած նախարար պետք է հանդես գա ոչ թե կուսակցություն մտնելու կամ այն լքելու կոչով, այլ պետք է անի իր գործը։ Արայիկին չեմ ճանաչում, բայց լսել եմ, որ գրագետ մարդ է։ Ի վերջո, դուրս են գալիս, թող դուրս գան։ Ով գնում է բարով գնա, ով մտնում էն բարով գա», - նկատեց նա։

Призвал бы министра образования заниматься образованием и наукой и не вмешиваться в конституционные права и свободы людей – Эдуард Шармазанов
22/05/2018 16:18
У оппозиции есть очень мало возможностей для реализации своих программ, заявил сегодня журналистам вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
«Любая политическая сила преследует цель прийти к власти. Не говорю, конечно, через месяц, но любая партия, которая не ставит перед собой задачу получить большинство голосов избирателей, – это не партия, а футбольная команда или общество любителей пива», - отметил Шармазанов.
Касаясь советов министра образования и науки Араика Арутюняна в связи с тем, как директора школ могут выйти из рядов Республиканской партии, Шармазанов отметил:
«Я призвал бы его заниматься образованием и наукой и не вмешиваться в конституционные права и свободы граждан. Будь то учитель школы, уборщица или журналист: быть партийным или беспартийным решают исключительно эти люди. Любой министр должен выступать не с призывом относительно выхода или  вступления в партию, а делать свою работу. Я не знаком с Араиком, но слышал, что он грамотный человек. В конце концов, пусть выходят. Удачи тем, кто уходит, и добро пожаловать всем, кто остается».