Զախարովան պատմել է Ուկրաինայի՝ ԱՊՀ-ից դուրս գալու հետևանքների մասին
Ուկրաինայի՝ Անկախ պետությունների համագործակցությունից (ԱՊՀ) դուրս գալը բացասաբար կանդրադառնա երկրի շարքային քաղաքացիների վրա: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա նշել է, որ Կիևը ԱՊՀ-ից դուրս գալը ներկայացնում է որպես Եվրամիության հետ ինտեգրման գործում առաջխաղացման միակ հնարավորություն, սակայն ԱՊՀ-ն չէր խանգարում այդ գործընթացին, հակառակը՝ ավելացնում էր Ուկրաինայի ներուժը:
Զախարովան նշել է, որ Ուկրաինայի իշխանությունների գործողությունները քաղաքականացված են, դրանք ուղղված են Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ-ի հետ երկրի կապի լիարժեք խզմանը, գրում է РИА Новости-ն:
Միևնույն ժամանակ, դիվանագետն ընդգծել է, որ վերջին չորս տարվա ընթացքում Ուկրաինան «ԱՊՀ մարմինների միասնական բյուջե ոչ մի կոպեկ չի ներդրել», ինչը զգալի ֆինանսական դժվարությունների է հանգեցրել է կազմակերպության աշխատանքում: Ընդհանուր առմամբ, Կիևն ԱՊՀ-ին ավելի քան 300 միլիոն ռուբլի է պարտք:
Ինչ վերաբերում է ԱՊՀ-ից դուրս գալուն, ապա քաղաքակիրթ մոտեցման դեպքում գործընթացը կտեւի մոտ մեկ տարի:

Захарова рассказала о последствиях выхода Украины из СНГ
Выход Украины из Содружества Независимых Государств (СНГ) негативно отразится на простых гражданах страны. С таким заявлением выступила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
Она отметила, что Киев преподносит выход из СНГ как единственную возможность продвинуться в интеграции с Евросоюзом, однако содружество не мешало этому процессу, а, напротив, усиливало потенциал Украины.
Захарова отметила, что действия украинских властей являются политизированными — они направлены на полный разрыв связи страны с Россией и СНГ, сообщает РИА Новости.
При этом дипломат подчеркнула, что за последние четыре года Украина «не внесла ни копейки в единый бюджет органов СНГ», что привело к существенным финансовым трудностям в работе организации. В общей сложности, Киев задолжал СНГ более 300 млн рублей.
Что же касается выхода страны из Содружества, то процесс при цивилизованном подходе займет около года.