Պետդեպ. ԱՄՆ-ն սատարում է MH17-ի կործանման գործով հետաքննության տարբերակը
Վաշինգտոնը սատարում է 2014 թվականին Ուկրաինայում կործանված Boeing ինքնաթիռի հետաքննությամբ զբաղվող Համատեղ քննչական խմբի աշխատանքի միջանկյալ արդյունքները, ասված է  ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Հեզեր Նաուերթի գրավոր հայտարարություննում, փոխանցում է ТАСС-ը:
«ԱՄՆ-ն ամբողջությամբ վստահում է Համատեղ քննչական խմբի եզրակացություններin, որոնք ներկայացվել են հոլանդացի դատախազի կողմից։ Այն  հաստատում է և մանրամասներ է ավելացնում այն ամենին, ինչ մենք ասում էինք ողբերգության հենց առաջին օրերից՝ MH17-ը խոցվել է ռուսական «Բուկ» զենիթահրթիռային կայանքից, որը արձակվել է ռուսական ուժերի վերահսկողության ներքո գտնվող Արևելյան Ուկրաինայի տարածքից», - պնդել է նա։
ՌԴ Պաշտպանության նախարարությունը, մեկնաբանելով ՀՔԽ-ի եզրակացությունները, հերքում է բոլոր մեղադրանքները։
Malaysia Airlines ընկերության ուղևորատար Boeing 777 օդանավը, որը MH17 չվերթով Ամստերդամից  Կուալա Լումպուր էր թռչում, 2014 թվականի հուլիսի 17-ին կործանվել է Դոնեցկի մարզի արևելքում: Զոհվել էին 10 երկրների քաղաքացի` 283 ուղևորներ և անձնակազմի 15 անդամ:

В Госдепе заявили, что США поддержали версию следствия по делу крушения MH17
Соединенные Штаты поддержали промежуточные результаты работы Совместной следственной группы (ССГ), занимающейся расследованием крушения Boeing на Украине в 2014 году. Об этом, как передает ТАСС говорится в распространенном в четверг письменном заявлении руководителя пресс-службы Госдепартамента Хезер Науэрт.
«Соединенные Штаты полностью доверяют выводам ССГ, представленным сегодня голландским прокурором», - заявила Науэрт. «Сегодняшнее заявление подтверждает и добавляет детали к тому, что мы говорили с самых первых дней этой трагедии: MH17 был сбит ракетой российского ЗРК «Бук», выпущенной с территории Восточной Украины, контролируемой российскими силами и силами, находящимися под руководством России» - утверждает она.
Дипломат также в очередной раз заявила: «Россия должна перестать лгать и объяснить свою роль в авиакатастрофе». По словам Науэрт, США «по-прежнему уверены» в честности и справедливости расследования группы.
Минобороны РФ, комментируя выводы ССГ, отвергает все обвинения.
Пассажирский самолет Boeing-777 компании «Малайзийские авиалинии», выполнявший рейс MH17 из Амстердама в Куала-Лумпур, был сбит 17 июля 2014 года на востоке Донецкой области, погибли 283 пассажира и 15 членов экипажа (граждане 10 государств).