Հրայր Թովմասյանը հրաժարական չի տա
Սահմանադրական դատարանը երբեք չի համագործակցում որևէ քաղաքական ուժի հետ, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս է համագործակցելու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
«Սահմանադարական դատարանը իրականացնում է իր գործառույթները», - ասաց նա։
Հարցին՝ իր հեղինակած Սահմանադրության արդյունքում չէ՞ր, որ ապրիլին Հայաստանը նման իրավիճակում հայտնվեց, Հրայր Թովմասյանը պատասխանեց. «Այն Սահմանադրությունը, որի մշակմանը ես մասնակցել եմ, արժանացել է և հայաստանյան, և միջազգայհին հեղինակավոր կազմակերպությունների բարձր գնահատականին և այս ժամանակահատվածում ևս դեռևս այդ Սահմանադրությունը որևէ խնդիր չի առաջացրել»։
Դիտարկմանը, թե փորձը ցույց տվեց, որ այն Սերժ Սարգսյանի համար գրված Սահմանադրություն էր, Հրայր Թովմասյանն արձագանքեց. «Ինչում դուք սխալվեցիք և իրադարձությունները ցույց տվեցին»։
Հրայր Թովմասյանը լրագրողներին հորդորեց իրեն հարցրեր չտալ, որոնք իրենց մեջ քաղաքական կոմպոնենտ են պարունակում։
«Որովհետև ես դրանց չեմ կարող պատասխանել ու վատ եմ զգում, որ չեմ կարող դրանց պատասխանել», - ասաց նա։
Հարցին՝ հրաժարական կտա, նա պատասխանեց կարճ. «Ոչ»։
Մյուս հարցին՝ Վահե Գրիգորյանին տեսնո՞ւմ է իր դատարանի կազմում, նա ասաց, որ յուրաքանչյուրին է տեսնում։
«Ես տեսնում եմ յուրաքանչյուրին, ով կստանա Ազգային ժողովի պատգամավորների առնվազն 3/5-րդի աջակցությունը, ես, որպես Սահմանադրական դատարանի նախագաահ, ունեմ զրո ազդեցություն՝ որոշելու, թե ով պետք է լինի ՍԴ դատավոր», - նշեց նա։

Грайр Товмасян не намерен подавать в отставку
Конституционный суд Армении никогда не сотрудничает с какой-либо политической силой, заявил сегодня журналистам председатель Конституционного суда Грайр Товмасян, отвечая на вопрос, как он собирается сотрудничать с премьер-министром Николом Пашиняном.
«Конституционный суд выполняет свои функции», - сказал он.
На вопрос, разве Армения в апреле оказалась в подобной ситуации не вследствие Конституции под его авторством, Грайр Товмасян ответил:
«Конституция, в разработке которой я участвовал, удостоилась высокой оценки и армянских, и международных авторитетных организаций и за этот период эта Конституция каких-либо проблем также не создавала».
На замечание, опыт показал, что это Конституция была написана для Сержа Саргсяна, Грайр Товмасян отреагировал: «В этом вы ошиблись и события продемонстрировали это».
Грайр Товмасян призвал журналистов не задавать ему вопросы с политическим контекстом, поскольку не может отвечать на них.
На вопрос, собирается ли он подавать в отставку, Грайр Товмасян ответил лаконично: «Нет».
На другой вопрос, видит ли он Ваге Григоряна в составе Конституционного суда, Товмасян заявил, что видит каждого, кто будет избран парламентом.
«Я вижу каждого, кто получит минимум 3/5 голосов депутатов Национального Собрания. Я как председатель Конституционного суда имею нулевое влияние на принятие решения, кто должен стать судьей Конституционного суда», - отметил он.