Թրամփ. Հյուսիսային Կորեան «փայլուն պոտենցիալ» ունի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Հյուսիսային Կորեան «փայլուն պոտենցիալ» ունի: Այս մասին նա նշել է Twitter-ի իր էջում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Սպիտակ տան տերը հաստատել է ավելի վաղ հրապարակված տեղեկությունները Հյուսիսային Կորեայի ներկայացուցիչների հետ ամերիկյան պատվիրակության բանակցությունների մասին:
«Ես անկեղծորեն հավատում եմ, որ Հյուսիսային Կորեան փայլուն պոտենցիալ ունի և մի գեղեցիկ օր տնտեսական ու ֆինանսական մեծ երկիր կդառնա: Կիմ Չեն Ընն այս հարցում ինձ հետ համաձայն է: Դա տեղի կունենա», - նշել է Թրամփը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Հիզեր Նաուերթը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ պատվիրակությունը ապամիջուկայնացված գոտում Փհանմունջոմ բանակցային կետում հանդիպում է անցկացնում Հյուսիսային Կորեայի ներկայացուցիչների հետ:
The Washington Post-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ պատվիրակությունը ղեկավարել է Պետքարտուղարության Հյուսիսային Կորեայի հարցով հատուկ ներկայացուցիչ Սոն Կիմը: Սպիտակ տան թիմի մեջ էին մտել նաեւ Ազգային անվտանգության խորհրդի Հյուսիսային և Հարավային Կորեաների հարցերով անդամ Էլիսոն Հուքերը և պաշտպանության նախարարի Արևելյան Ասիայի հարցերով օգնական Ռենդալ Շրայվերը:

Трамп։ У Северной Кореи «блестящий потенциал»
Президент США Дональд Трамп заявил, что КНДР обладает «блестящим потенциалом», об этом он написал на своей странице в Twitter, передает РИА Новости.
Глава Белого дома подтвердил появившиеся раньше сообщения о переговорах американской делегации с представителями КНДР.
«Я искренне верю, что Северная Корея обладает блестящим потенциалом и в один прекрасный день станет великой экономической и финансовой страной. Ким Чен Ын согласен со мной в этом. Это случится!» — написал Трамп.
Ранее представитель Госдепартамента Хизер Науэрт заявила, что делегация из США проводит встречу с представителями КНДР в переговорном пункте Пханмунджом в демилитаризованной зоне.
The Washington Post со ссылкой на источники сообщала, что делегацию США возглавил бывший спецпредставитель Госдепартамента по КНДР Сон Ким. В команду Белого дома также вошли член Совета национальной безопасности по вопросам Южной Кореи и КНДР Элисон Хукер и помощник министра обороны по вопросам Восточной Азии Рэндалл Шрайвер.