Զիմբաբվեի նախագահը հայտարարել է ազգային ընտրությունների անցկացման օրը
Զիմբաբվեի նախագահ Էմերսոն Մնանգագվան հայտարարել է, որ ազգային ընտրությունները կանցկացվեն 2018 թվականի հուլիսի 30-ին, փոխանցում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Reuters-ին:
Ավելի վաղ Մնանգագվան հայտարարել էր, որ Ռոբերտ Մուգաբեի հրաժարականից հետո առաջիկա նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները երկրում կանցկացվեն ընթացիկ տարվա հուլիս ամսին:
Նոյեմբերի 2017-ի վերջին 93-ամյա Ռոբերտ Մուգաբեն հրաժարական էր տվել Զիմբաբվեի նախագահի պաշտոնից՝ իշխող «Զիմբաբվեյան աֆրիկյան ազգային միություն - Հայրենասիրական ճակատ» (ZANU-PF) կուսակցության ղեկավարության և զինվորականների ճնշման ներքո: Զիմբաբվեի նախկին փոխնախագահ Էմերսոն Մնանգագվան, որի թեկնածությունն առաջարկվել էր ZANU-PF-ի կողմից, կզբաղեցնի երկրի նախագահի պաշտոնը մինչեւ 2018 թվականին կայանալիք ընտրությունները:

Президент Зимбабве назвал дату национальных выборов
Президент Зимбабве Эммерсон Мнангагва заявил, что национальные выборы пройдут 30 июля 2018 года, передает РИА Новостисо ссылкой на агентство Рейтер.
Ранее Мнангагва объявлял, что первые после отставки Роберта Мугабе президентские и парламентские выборы пройдут в стране в июле текущего года.
В конце ноября 2017 года 93-летний Роберт Мугабе ушел в отставку с поста президента Зимбабве под давлением военных и руководства правящей партии «Зимбабвийский африканский национальный союз — Патриотический фронт» (ZANU-PF). Бывший вице-президент Зимбабве Эммерсон Мнангагва, предложенный ZANU-PF на пост главы государства, будет занимать эту должность до выборов в 2018 году.