Ժողովրդավար Արցախն ավտորիտար Ադրբեջանի մաս չի կարող կազմել. Արա Բաբլոյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մայիսի 30-ին ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոյին, տեղեկացնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունից:
Շնորհավորելով  դեսպանին` Արա Բաբլոյանը  հույս  է հայտնել, որ նա  իր գործունեությամբ նոր լիցք  կհաղորդի հայ-իտալական բազմադարյա պատմություն ունեցող հարաբերություններին:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է երկկողմ խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը` այս հարցում կարեւորելով օրենսդիր մարմիններում գործող բարեկամական խմբերի համագործակցությունը:
Արա Բաբլոյանը, ընդգծելով, որ Իտալիան Հայաստանի համար կարեւոր գործընկեր է, հույս է հայտնել, որ Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը, որը կարող է նպաստել նաեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը, չի ուշանա:
Խորհրդարանի ղեկավարը, խոսելով Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների մասին, ասել է.
«Մեզ համար կարեւոր են մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ժողովրդավարության զարգացումն ու պետության անվտանգությունը: Մենք կաջակցենք  կառավարության բոլոր այն ծրագրերին, որոնք միտված կլինեն երկրի զարգացմանը»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրին` Արա Բաբլոյանը նշել է, որ ժողովրդավար Արցախն ավտորիտար Ադրբեջանի մաս չի կարող կազմել: Ըստ նրա` խնդիրը պետք է կարգավորվի բանակցային սեղանի շուրջ` խաղաղ ճանապարհով:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Վինչենցո Դել Մոնակոն վստահեցրել է, որ կանի հնարավորն առավել խորացնելու եւ ամրապնդելու երկկողմ բարեկամական ավանդական կապերը: Դեսպանը Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում կարեւորել է  փոխըմբռնման  մթնոլորտը:
Անդրադառնալով  իտալահայ  համայնքի դերակատարությանը` կողմերն ընդգծել են, որ  հայերը նպաստում են  Իտալիայի հասարակական, քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կյանքի զարգացմանը եւ մեծ ներդրում ունեն հայ-իտալական հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Զրուցակիցներն արձանագրել են վերջին տարիներին երկկողմ  առեւտրատնտեսական հարաբերությունների դրական զարգացումը` ընդգծելով առկա չօգտագործված ներուժը:

Демократический Арцах не может быть частью авторитарного Азербайджана – Ара Баблоян
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян принял сегодня новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Итальянской Республики в Армении Винченцо дель Монако.
Поздравляя посла, Ара Баблоян выразил надежду, что за время своей деятельности он придаст новый импульс имеющим многовековую историю армяно-итальянским отношениям.
Спикер парламента обратился к развитию двусторонних парламентских отношений, подчеркнув важность сотрудничества действующих в законодательных органах групп дружбы.
А.Баблоян, отметив важность Италии как партнера Армении, выразил надежду, что ратификация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС, способного также содействовать развитию и упрочению двусторонних связей, не заставит себя долго ждать.
Глава парламента, коснувшись последних развитий в Армении, отметил: «Для нас важны защита прав человека, развитие демократии и безопасность государства. Мы поддержим все те программы правительства, которые нацелены на развитие страны».
Затронув вопрос урегулирования карабахского конфликта, Ара Баблоян отметил, что демократический Арцах не может быть частью авторитарного Азербайджана. Проблема, по его словам, должна быть урегулирована за переговорным столом, мирным путем.
Поблагодарив за теплый прием, Винченцо дель Монако заверил, что сделает все возможное для еще большего углубления и укрепления двусторонних традиционно дружественных связей. Посол отметил необходимость достижения атмосферы взаимопонимания во внутриполитической жизни Армении.
Обратившись к роли армянской общины, стороны подчеркнули,  что армяне содействуют развитию общественной, политической, экономической и культурной жизни Италии и вносят весомый вклад в упрочение армяно-итальянских отношений.
Собеседники констатировали позитивное развитие двусторонних торгово-экономических отношений в последние годы, отметив существующий неиспользованный потенциал.