Եվրամիությունը կոչ է արել պաղեստինցիներին դադարեցնել Իսրայելի հրետակոծումը
ԵՄ-ն  կոչ է արել պաղեստինցի գրոհայիններին անհապաղ դադարեցնել Իսրայելի հրետակոծումը Գազայի հատվածից: Այս մասին ասվում է ԵՄ հայտարարությունում, փոխացնում է РИА Новости-ն:
Պաղեստինցիները մեկ օրում մի քանի տասնյակ հրթիռներ ու ականներ են արձակել Իսրայելի հարավային հատվածի ուղղությամբ, և իսրայելցիներն ի պատասխան հարվածներ են հասցրել անկլավի տարածքի մի քանի տասնյակ կետերի վրա:
«Հարձակումները քաղաքացիական անձանց վրա բացարձակապես անընդունելի են բոլոր հանգամանքներում», - ասվում է ԵՄ հայտարարությունում:
«Այս վտանգավոր իրավիճակի դեէսկալացիան ծայրահեղ անհրաժեշտ է քաղաքացիական անձանց կյանքի պաշտպանության համար: Թե՛ իսրայելցիները, թե՛ պաղեստինցիներն իրավունք ունեն ապրելու խաղաղության, անվտանգության և արժանապատվության պայմաններում. բռնության ու հուսահատության ցիկլը պետք է ընդհատվի իսկական քաղաքական գործընթացով», - ասվում է ԵՄ հայտարարությունում:

В Евросоюзе призвали палестинцев прекратить обстрелы Израиля
ЕС призвал немедленно прекратить обстрелы палестинскими боевиками из Газы территории Израиля, говорится в сообщении европейской дипслужбы, передает РИА Новости.
Палестинцы за день выпустили по югу еврейского государства десятки ракет и мин, на которые израильтяне ответили ударами по десяткам целей на территории анклава.
«Неизбирательные нападения на гражданских лиц абсолютно неприемлемы ни при каких обстоятельствах», — говорится в распространенном в понедельник заявлении.
«Деэскалация этой опасной ситуации крайне необходима для защиты жизни гражданских лиц. И израильтяне, и палестинцы имеют право жить в мире, безопасности и достоинстве: цикл насилия и отчаяния должен быть разорван подлинным политическим процессом», — отмечается в нем.