ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան դատապարտել է Իսրայելի գործողությունները Գազայի հատվածում
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ձայների ճնշող մեծամասնությամբ բանաձև է ընդունել, որը դատապարտում Է Իսրայելի գործողությունները Գազայի հատվածում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Փաստաթղթին հավանություն է տվել 120 պետություն, ներառյալ Ռուսաստանը, Չինաստանը, Հնդկաստանը, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը, Ֆրանսիան և Թուրքիան, դեմ է հանդես եկել 8 պետություն, այդ թվում՝ Իսրայելը, ԱՄՆ-ը, Ավստրալիան, Նաուրուն, Տոգոն, Միկրոնեզիան և Սողոմոնյան կղզիները, ևս 45 երկիր ձեռնպահ է մնացել, նրանց թվում են՝ Մեծ Բրիտանիան, Նիդեռլանդները, Գերմանիան, Կանադան, Լեհաստանը: Արաբական պետությունների կողմից պատրաստված բանաձևի նախագիծը «ափսոսանք է հայտնում պաղեստինյան օկուպացված տարածքներում, ներառյալ Արեւելյան Երուսաղեմը եւ Գազայի հատվածը, Պաղեստինի խաղաղ բնակիչների դեմ Իսրայելի կողմից ուժի չափազանց, անհամաչափ ու համատարած կիրառման համար»:
Փաստաթուղթը Իսրայելից պահանջում է «ձեռնպահ մնալ նման գործողություններից և կատարել օրինական պարտավորությունները»:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան նաև կոչ է անում «օպերատիվ գործողություններ ձեռնարկել անհապաղ, կայուն և լիովին իրագործվող հրադադարի ապահովման համար», նաև  «կոչ է անում քննարկել պաղեստինյան օկուպացված տարածքներում, ներառյալ Գազայի հատվածը, Պաղեստինի քաղաքացիական բնակչության անվտանգության ու պաշտպանության ապահովման միջոցառումներ»:

Генассамблея ООН осудила действия Израиля в секторе Газа
Генеральная Ассамблея ООН подавляющим большинством голосов приняла резолюцию, осуждающую действия Израиля в секторе Газа, сообщает  РИА Новости.
Документ одобрили 120 государств, включая Россию, Китай, Индию, ЮАР, Францию и Турцию, против выступили 8 (Израиль, США, Австралия, Науру, Того, Микронезия и Соломоновы острова), еще 45 стран воздержались (среди них —  Великобритания, Нидерланды, Германия, Канада, Польша). Вынесенный в Генассамблею документ во многом повторял формулировки проекта резолюции, который ранее не прошел в Совете безопасности ООН из-за вето США.
Проект резолюции ГА ООН, подготовленный арабскими странами, «сожалеет об использовании чрезмерной, непропорциональной и неизбирательной силы со стороны Израиля против мирных жителей Палестины на оккупированной палестинской территории, включая Восточный Иерусалим и сектор Газа». Документ требует от Израиля «воздержаться от подобных действий и соблюдать законные обязательства».
Также ГА ООН призывает «к оперативным действиям для обеспечения немедленного, прочного и полностью соблюдаемого прекращения огня», а также «призывает рассмотреть меры по обеспечению безопасности и защите гражданского населения Палестины на оккупированной палестинской территории, включая Сектор Газа».