Թուրքիայի նախագահը Ռուսաստանին առաջարկել է C-500-ի համատեղ արտադրություն կազմակերպել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը հանդես է եկել ռուսական C-500 զենիթահրթիռային համալիրների համատեղ արտադրության առաջարկությամբ: Այս մասին, ինչպես հաղորդել է Anadolu գործակալությունը, պետության ղեկավարը հայտարարել է TV24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Ռուսաստանը մեզ C-400-ի վերաբերյալ տրամադրել է վարկ շատ ընդունելի պայմաններով: Երկրորդ և երրորդ փուլերում մենք ձեռնամուխ կլինենք համատեղ արտադրության: Ես նաև Ռուսաստանին առաջարկեցի C-500-ի համատեղ արտադրություն իրականացնել», - հայտարարել է Թուրքիայի ղեկավարը:
Բացի դրանից, Էրդողանը պատասխանել է ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի կողմից քննադատությանը՝ C-400-ի մատակարարումների շուրջ Մոսկվայի և Անկարայի միջև համաձայնությունների վերաբերյալ:
«Ինչու՞ են նրանք լռում C-300-ի առիթով, որոնք կան Հունաստանում: Թուրքիայի նկատմամբ այդ քաղաքականությունն հնարավոր չէ հասկանալ: Մեր պաշտպանական արդյունաբերությունն իր կարիքներն ունի, և մենք կձգտենք բավարարել դրանք», - ասել է Էրդողանը:

Турецкий президент предложил России совместное производство С-500
Президент Турции Реджеп Эрдоган выступил с предложением о совместном производстве российского ЗРК С-500. Об этом глава государства заявил в интервью телеканалу TV 24, передает агентство Anadolu.
«Россия предоставила нам кредит по С-400 на очень приемлемых условиях. На втором и третьем этапах мы приступим к совместному производству. Я также предложил России совместное производство С-500», — заявил турецкий лидер.
Кроме того, Эрдоган ответил на критику со стороны США и НАТО касательно договоренностей между Москвой и Анкарой о поставках С-400.
«Почему они молчат по поводу С-300, которые есть у Греции? Такую политику в отношении Турции невозможно понять. У нашей оборонной промышленности есть свои потребности, и мы будем стремиться их удовлетворить», — сказал Эрдоган.