Կրթության նախարարը առայժմ չի բարձրաձայնում Արարատյան բակալավրիատի աուդիտի մանրամասները
Այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը ներկայացնելով ներքին աուդիտի արդյունքները, հայտարարեց, որ անցյալ տարի «Այբ» հիմնադրամի «Արարատյան բակալավրատի» համար Կրթության և գիտության նախարարությանը հատկացված 666 մլն դրամից շուրջ 280 մլն-ը չի ծախսվել:
«Դա հետագայում ձևավորվել է որպես այս տարվա կանխավճար, իսկ այս տարվա գումարը շարունակում է նույնը մնալ», - ասաց նախարարը:
Բացի այդ, Հարությունյանը ասաց՝ հանձնարարել է, որ ներքին աուդիտի կողմից ուսումնասիրվի 2015-ից սկսած նախարարության գործունեությունը, հետևաբար այդ նպատակով կձևավորվի խումբ, որը մոնիթորինգի կենթարկի աուդիտի արդյունքները:
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ նախարարը հայտարարել էր Արարատյան բակալավրիատ ծրագրում հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերի մասին ու դրանում մեղադրել Սերժ Սարգսյանի նախկին խորհրդական Մեսրոպ քահանա Արամյանին։

Из выделенных в прошлом году министерству образования и науки 666 млн. драмов порядка 280 млн. драмов не потрачены – Араик Арутюнян
15/06/2018 14:40
Из предоставленных ведомству в прошлом году финансовых средств в размере 666 млн. драмов порядка 280 млн. драмов не были потрачены, заявил сегодня журналистам министр образования и науки Армении Араик Григорян, касаясь результатов внутреннего аудита в министерстве.
«В дальнейшем они были переоформлены как аванс в этом году, а сумма этого года продолжает оставаться такой же», - сказал министр.
Он подчеркнул, что поручил, что внутренний аудит изучил также деятельность за 2015 год. Нужно посмотреть, как происходит перерегистрация этих сумм», - сказал он.
Араик Арутюнян также отметил, что сформирует группу, которая подвергнет мониторингу результаты аудита.