Հունաստանում ձերբակալել են իշխանություններին գնդակահարելու կոչով հոդված հրապարակած լրագրողին
Հունաստանում ձերբակալվել է «Մակելիո» թերթի լրագրող Ստեփանոս Խիոսը՝ երկրի իշխանությանը գնդակահարելու կոչերով հոդվածի հրապարակման համար: Լրագրողը կոշտ քննադատության էր ենթարկել Հունաստանի նախագահին, վարչապետին ու արտաքին գործերի նախարարին՝ Մակեդոնիայի անվանափոխության շուրջ այդ երկրի իշխանությունների հետ համաձայնության գալու համար, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Հունիսի 13-ին հրապարակված «8 մետրից՝ ինչպես Բելոյանիսին» (1952թ․-ին գնդակահարված Հունաստանի Կոմկուսի ղեկավարներից մեկը) վերնագրով հոդվածն ուղեկցվել է նաև լուսանկարներով։
Դատախազությունն անհապաղ գործ է հարուցել լրագրողի դեմ՝ «երկրի նախագահին վիրավորելու» և «քրեական հանցանքի հրահրում» հոդվածներով։
Խիոսը ձերբակալվել է նախօրեին երեկոյան՝ խմբագրության դիմաց։
Հունաստանում լրագրողների ամենախոշոր արհմիությունը՝ ESIEA-ն, հայտնել է, որ նյութը պետք է քննության ենթարկվի՝ պարզելու համար, թե արդյոք հոդվածում խախտվել են լրագրողական էթիկայի սկզբունքներն ու կանոնները։

В Греции журналиста арестовали за призывы расстрелять руководство страны
Полиция Греции арестовала журналиста газеты «Макелио» Стефаноса Хиоса за публикацию с призывами расстрелять президента, премьер-министра и министра иностранных дел за соглашение о конституционном наименовании бывшей югославской республики Македония, передает РИА Новости.
Газета 13 июня опубликовала на первой странице статью под заголовком «С 8 метров, как Белоянниса» (расстрелянный в 1952 году один из руководителей Компартии Греции — ред.) с призывами расстрелять руководство страны. Статью сопроводили фотографиями.
Прокурор немедленно возбудил уголовное дело по статьям «оскорбление президента республики», «подстрекательство к совершению уголовного преступления» и другим.
Хиос был арестован в четверг вечером возле редакции.
Крупнейший профсоюз журналистов в Греции — Союз журналистов дневных афинских газет ESIEA сообщил, что передал в дисциплинарный совет дело ответственных за публикацию на первой странице «Макелио». Совет проверит, не были ли нарушены устав и принципы этики журналистов.
Руководство профсоюза подчеркнуло, что журналисты обязаны при осуществлении своих обязанностей «спокойно и объективно» сообщать новости, соблюдая законы и этические принципы.