Տիմոշենկոն առաջարկել է Ուկրաինայում հաստատել խորհրդարանական հանրապետություն՝ կանցլերի պաշտոնով
«Բատկիվշչինա» ուկրաինական խմբակցության ղեկավար Յուլյա Տիմոշենկոն հանդես է եկել կառավարման խորհրդարանական ձևի հանրային քննարկում անցկացնելու առաջարկությամբ: Այդ մասին նա հայտարարել է հունիսի 15-ին՝ Կիտում ելույթ ունենալով «Ուկրաինայի նոր ուղեգիծը» համաժողովում։
«Ես ցանկանում եմ հասարակության քննարկմանն առաջարկել կանցլերական տիպի խորհրդարանական կառավարման ձևը», -Տիմոշենկոյի խոսքը մեջբերում է «Վեստի» ուկրաինական հրատարակությունը: Ընդ որում՝ միավորման առաջնորդը նշել է, որ կառավարման խորհրդարանական ձրն ապացուցել է իր առաջնությունը բնակչության բարձր կենսամակարդակ ունեցող երկրներում:
Տիմոշենկոն կարծում է, որ Ուկրաինային հարկավոր է նոր քաղաքականություն, որը պետք է նրան վերածի Սինգապուրի: Նրա խոսքով՝ դա Ուկրաինայում խաղաղություն հաստատելու, Դոնբասը պահելու, վետերաններին պաշտպանելու, ինքնակառավարման համակարգ ստեղծելու, հուսալի տնտեսական համակարգ կերտելու, ինչպես նաև բնապահպանությամբ զբաղվելու քաղաքականությունն է:
Ինչպես հայտնել է «Դելովայա ստոլիցա» հրատարակությունը, «Բատկիվշչինա»-ի առաջնորդն ընդգծել Է, որ Ուկրաինան ուժասպառ է եղել, բարեփոխումները վարկաբեկված են, ուկրաինացիներին հարկավոր է երկիրն ստեղծել մաքուր էջից: Տիմոշենկոյի խոսքով, հենց դա պետք է դառնա ազգային գաղափար։

Юлия Тимошенко предложила ввести на Украине парламентскую республику с должностью канцлера
Глава украинской фракции "Батькивщина" Юлия Тимошенко выступила с предложением обсудить в обществе парламентскую форму правления. Oб этом она заявила на форуме "Новый курс Украины" в пятницу в Киеве, передает ТАСС.
"Я хочу предложить для общественного обсуждения парламентскую форму правления канцлерского типа", - цитирует Тимошенко украинское издание "Вести". При этом лидер объединения отметила, что парламентская форма правления доказала свой приоритет в странах с высоким уровнем жизни населения.
Тимошенко считает, что Украине нужен новый курс, который должен превратить ее в Сингапур. По ее словам, это курс на установление мира в Украине, отстаивание Донбасса, защита ветеранов, выстраивание системы самоуправления, надежная экономическая система, а также защита экологии.
Лидер "Батькивщины" подчеркнула, что Украина истощена, реформы дискредитированы, украинцам надо создавать страну с чистого листа. И именно это, по словам Тимошенко, должно стать национальной идеей, сообщает издание "Деловая столица".