ԱՄՆ-ը հազարավոր միջուկային և հրթիռային օբյեկտներ է «նկատել» ԿԺԴՀ-ում
Հյուսիսային Կորեան մոտավորապես 3 հազար օբյեկտ ունի, որոնք կապված են միջուկային ու հրթիռային մշակումների հետ, հայտնել է «Մունհվա իլբո» հարավկորեական թերթի առցանց տարբերակը հղում անելով ԱՄՆ-ի իշխանությունների գնահատումները:
«Հայտնի է դարձել, որ ամերիկյան իշխանությունները Հյուսիսային Կորեայում հաշվել են միուջուկային ու հրթիռային մշակումների հետ կապված մինչև 3 հազար շինություն ու օբյեկտ», - նշում է թերթը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրների:
Ինչպես գրում է թերթը, այդ կապակցությամբ տարատեսակ դժվարություններ են ենթադրվում Հյուսիսի միջուկային ու հրթիռային օբյեկտների տեսչական ստուգումներ իրականացնելու հարցում, բավականին երկար ժամանակ կպահանջվի միջուկազերծման շուրջ առաջիկա ամերիկա-հյուսիսկորեական բանակցությունների համար:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, հունիսի 12-ին ԿԺԴՀ-ի և ԱՄՆ-ի առաջին գագաթնաժողովում Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ունը հավաստել են Կորեական թերակղզու միջուկազերծման նպատակը, որն ապրիլին նախանշվել էր Փանմունջոմի միջկորեական գագաթնաժողովում:

США и южнокорейские СМИ "увидели" тысячи ядерных и ракетных объектов в КНДР
Северная Корея располагает примерно 3000 объектами, связанными с ядерными и ракетными разработками, сообщила в понедельник онлайн-версия южнокорейской газеты "Мунхва ильбо" со ссылкой на оценки американских властей.
«Стало известно, что американские власти насчитали до 3000 построек и объектов, связанных с ядерными и ракетными разработками в Северной Корее», — отмечает газета со ссылкой на осведомленные источники.
Как пишет газета, в этой связи предполагаются различные трудности в инспектировании и проверке ядерных и ракетных объектов Севера, потребуется весьма значительное время на предстоящие американо-северокорейские переговоры о денуклеаризации.
Как сообщалось ранее, 12 июня на первой встрече на высшем уровне КНДР и США американский президент Дональд Трамп и северокорейский лидер Ким Чен Ын подтвердили цель денуклеризации Корейского полуострова, которая была намечена в апреле на межкорейском саммите в Пханмунджоме.