Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ առաջադրվել է մեղադրանք ու նրան կալանավորելու մասին միջնորդություն է ներկայացվել դատարան
19/06/2018 15:51
Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու և նրան ազատությունից զրկելու մասին միջնորդությունների վերաբերյալ Ազգային ժողովի կայացված որոշումները հիմք ընդունելով ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի կողմից նախաքննությունն իրականացնող մարմնին արդեն հանձնարարվել է Մանվել Գրիգորյանի նկատմամաբ հարուցել քրեական հետապնդում,  ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության միասնական վարույթում քննվող 3 քրեական գործերի շրջանակներում նրան ներգրավել որպես մեղադրյալ, առաջադրել մեղադրանք, ինչպես նաև  Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն ներկայացնել Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան: Այդ մասին տեղեկացնում են Գլխավոր դատախազությունից։
Նշվում է, որ վերոնշյալ քրեական գործերով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությունը հիմք է տալիս ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանին մեղադրանք առաջադրելու ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ պահելու համար, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ յուրացման եղանակով իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույք հափշտակելու համար:

Депутату Манвелу Григоряну предъявлено обвинение
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании 19 июня обсудило ходатайства генерального прокурора Армении о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата парламента Армении от фракции РПА, председателя Союза добровольцев «Еркрапа» генерала Манвела Григоряна и лишение его свободы.
Закрытым тайным голосованием парламент Армении дал согласие на оба ходатайства.
Как сообщает пресс-служба генпрокуратуры, принимая за основание решения Национального Собрания Армении, генпрокурор Армении Артур Давтян уже поручил осуществляющему предварительное следствие органу возбудить уголовное преследование в отношении Манвела Григоряна, в рамках трех расследуемых в производстве Специальной следственной службы уголовных дел привлечь его в качестве обвиняемого, предъявить обвинение, а также представить в Ереванский суд общей юрисдикции первой инстанции ходатайство об избрании в отношении Манвела Григоряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Отмечается, что достаточная совокупность добытых по вышеотмеченным уголовным делам доказательств дает основание предъявить депутату парламента Армении Манвелу Григоряну обвинение по ч. 2 ст. 235 («Незаконные приобретение и хранение огнестрельного оружия и боеприпасов группой лиц по предварительному сговору») и п.1 ч. 3 ст. 179 (Присвоение или растрата, то есть хищение чужого имущества, вверенного виновному, в особо крупных размерах) Уголовного кодекса Армении.