Ասադին մեղադրել են սեփական ժողովրդին սովահարության ենթարկելու համար
Սիրիայի կառավարական ուժերը և նրանց աջակցող խմբերը ռազմական և մարդկության դեմ հանցագործություններ են կատարել գրոհայինների վերահսկողության տակ գտնվող մերձդամասկոսյան Արևելյան Ղուտա բնակավայրի շրջափակման ժամանակ, ասվում է ՄԱԿ-ի՝ Սիրիայում մարդու իրավունքների խախտումների հետաքննության անկախ միջազգային հանձնաժողովի նոր զեկույցում, փոխանցում է Lenta.ru-ն՝ հղում անելով Reuters-ին:
Դիտորդները մատնանշում են, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադին հավատարիմ ուժերը Արևելյան Ղուտան շրջափակել էին 2013-ին, որից հետո անցել էին «պատերազմի միջնադարյան մեթոդների»:
Նշվում է, որ «ժամանակակից պատմության ամենաերկարատև շրջափակման» ժամանակ նրանք հատուկ սովամահության էին ենթարկում տեղի 265 հազար բնակչի՝ այդպիսով հյուծելով ինչպես գրոհայիններին, այնպես էլ խաղաղ բնակչությանը: Նման գործունեությունն անօրինական է:
ՄԱԿ-ի հանձնաժողովը հայտնում է նաև, որ սիրիացի զինվորականները նպատակադրված ռմբակոծել են հիվանդանոցներն ու շրջափակման մեջ գտնվող բնակավայրերը:

Асада обвинили в измучивании собственного народа
Сирийские правительственные силы и поддерживающие их группы совершили военные преступления и преступления против человечности во время осады района Восточная Гута под Дамаском, захваченного боевиками. Об этом говорится в новом докладе независимой международной комиссии ООН по расследованию нарушений прав человека в Сирии. Выдержки из него приводит Reuters, передает Lenta.ru.
Наблюдатели указывают, что лояльные президенту Сирии Башару Асаду силы окружили Гуту в 2013 году, после чего прибегли к «средневековым методам ведения войны». Во время «самой долгой осады в современной истории» они специально морили голодом 265 тысяч местных жителей, таким образом изматывая как боевиков, так и мирное население. Как отмечается, подобная тактика незаконна по своей природе.
Кроме того, комиссия ООН сообщает, что сирийские военные якобы целенаправленно бомбили больницы в осажденных населенных пунктах, лишая раненых возможности получить помощь.