«Յանս»-ի սեփականատիրոջ բնակարանից ու ռեստորանից հազարավոր եվրոներ, միլիոնավոր դրամ-դոլարներ են հայտնաբերվել
21/06/2018 14:37
«Յանս» ռեստորանում և դրա սեփականատիրոջ բնակարանում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել է 1 մլն 100 հազար 400 դոլար, 230.500 եվրո, 36 մլն դրամ, Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան, ասաց Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը։
«Հայտնաբերված գումարն ի պահ է հանձնվել Կենտրոնական բանկին՝ մինչև քննությամբ կպարզվի գումարի ծագումը», - ասաց նա։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը վկայակոչելով ՔԿ լրատվական ծառայության հաղորդագրությունը, գրել էր, որ ՔԿ վարույթում հարուցված քրեական գործը վերաբերում է ֆինանսական չարաշահումներին, որոնք ի հայտ են եկել «Սելենա» ՍՊԸ-ին պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրի տնօրինության կողմից 2017թ. կատարված ներքին ստուգումների արդյունքում։
Նախնական տվյալներով՝ համալիրի ֆինանսատնտեսական կառավարումն իրականացնող ու նյութական պատասխանատու հանդիսացող հաշվապահը, 2012թ.-ի հոկտեմբեր ամսից մինչև 2017թ. մայիս ամիսն ընկած ժամանակահատվածում պատվերների ծավալների ու գումարների տվյալները փոփոխելու եղանակով, միանձնյա, որոշ դեպքերում նաև համալիրի մենեջերի հետ համաձայնության գալով, կատարել է յուրացումներ՝ ընկերությանը պատճառելով շուրջ 25.000.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս, որից 6.000.000 ՀՀ դրամը հաշվապահը 2017թ. հունիս ամսին վերադարձրել է տնօրեն Ս. Կարապետյանին՝ որպես պատճառված վնասի վերականգնում:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում:
Քրեական գործով բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու նպատակով «Սելենա» ընկերության «Յանս» ռեստորանային համալիրի տարածքում գործող ակումբի, բացօթյա սրճարանի գործունեությանն առնչվող և դրա իրական ծավալներն արտացոլող հաշվապահական հաշվառման փաստաթղթերը, ինչպես նաև դրանց վերաբերյալ տվյալներ պարունակող համակարգչային և տեխնիկական այլ սարքերն ու սարքավորումները, էլեկտրոնային կրիչները հայտնաբերելու նպատակով 2018թ. հունիսի 20-ին, օրենքով սահմանված կարգով, խուզարկություններ են կատարվել «Սելենա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Կարապետյանի, «Սելենա» ՍՊԸ-ի փաստացի սեփականատեր Ռ. Բեգլարյանի բնակության վայրերում, «Յանս» ռեստորանային համալիրի տարածքում:
Կատարված խուզարկությունների ժամանակ հայտնաբերվել և առգրավվել են հաշվապահական փաստաթղթեր, համակարգիչներ, էլեկտրոնային կրիչներ, բացի այդ, հայտնաբերվել է 2 ատրճանակ՝ փաստաթղթերով և ավելի քան 1 մլն ԱՄՆ դոլար։
Նկատենք, որ «Յանս» ռեստորանային համալիրը պատկանում է ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչիկ Ղազարյանին, սակայն ձևակերպված է նրա կնոջ անունով։

В квартире владельца «Yans» и ресторанном комплексе обнаружены сотни тысяч евро, миллионы драмов и долларов
21/06/2018 15:40
В результате обыска, проведенного в ресторанном комплексе «Янс» (Yans) и в квартире его владельца, были выявлены 1 млн. 100 тысяч 400 долларов, 230.500 евро, 36 млн. драмов, сообщила в ответ на вопрос корреспондента Aysor.am советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян.
«Обнаруженная сумма передана на хранение Центральному банку, пока следствие выяснит происхождение этой суммы», - сказала Сона Трузян.
Ранее Aysor.am со ссылкой на службу СК РА сообщал, что в следственном управлении Следственного комитета Армении по Еревану возбуждено уголовное дело в связи с финансовыми злоупотреблениями, которые были выявлены в результате проведенных руководством принадлежащего ООО «Селена» ресторанного комплекса «Янс» внутренних проверок в 2017 году.
По предварительным данным, бухгалтер, осуществляющий финансово-экономическое управление комплекса и несущий материальную ответственность, с октября 2012 года по май 2017 года путем изменения объемов заказов и данных о денежных средствах, единолично, а в ряде случаев вступая в сговор с менеджером, совершил присвоения, причинив компании имущественный вред на сумму порядка 25.000.000 драмов. Из них 6.000.000 драмов бухгалтер в июне 2017 года вернул директору С.Карапетяну в качестве возмещения причиненного ущерба.
По факту возбуждено уголовное дело по п.1 ч.3 ст.179 Уголовного кодекса Армении, предварительное следствие по которому ведет следственное управление СК РА по городу Еревану.
Отмечается также, что 20 июня 2018 года в установленном законом порядке были проведены обыски по месту жительства директора ООО «Селена» С.Карапетяна, фактического владельца ООО «Селена» Р.Бегларяна, а также на территории ресторанного комплекса «Янс».
В ходе проведенных обысков обнаружены и изъяты бухгалтерская документация, компьютеры, электронные носители. Кроме того, обнаружены 2 пистолета с документами и более 1 млн. долларов.
Отметим, что ресторанный комплекс «Янс» принадлежит бывшему начальнику охраны третьего президента Армении Сержа Саргсяна – Вачику Казаряну, однако оформлен на имя его супруги.