Մակրոն. ԵՄ միգրացիոն ճգնաժամը քաղաքական փուլ է տեղափոխվել
Եվրամիության միգրացիոն ճգնաժամը տեղափոխվել է քաղաքական փուլ` չնայած նրան, որ միգրանտների թիվը զգալիորեն ավելի քիչ է, քան` 2015 թվականին: ԵՄ 28 երկրներից 16-ի՝ միգրացիայի հարցով արտակարգ գագաթնաժողովից հետո այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Միգրանտների հոսքի հետ կապված իրավիճակը շատ ավելի լավ է, քան 2015 թվականին էր, սակայն ճգնաժամը տեղափոխվել է քաղաքական փուլ: Մեր առջև մարտահրավերը քաղաքական ճնշումն է, որը միգրացիայի խնդրի շուրջ զգում են ԵՄ-ի առանձին երկրները, մասնավորապես՝ Գերմանիան և Իտալիան: Երկրորդ խնդիրը Եվրամիության ներսում միգրանտների ներքին տեղաշարժն է», - նշել է Մակրոնը:
Նա  նաև խոստովանել է, որ Եվրամիության պետությունների ղեկավարների հանդիպման ժամանակ գործողությունների որևէ ընդհանուր պլան չի քննարկվել: «Ընդհանուր պլան չի եղել: Յուրաքանչյուրը արտահայտել է իր տեսակետը, և բոլորը հաստատել են իրենց ձգտումն աշխատել ճգնաժամի եվրոպական լուծումներ գտնելու ուղղությամբ»,- ասել է Մակրոնը:

Макрон заявил, что миграционный кризис ЕС перешел в политическую фазу
Миграционный кризис Евросоюза перешел в политическую фазу, несмотря на то, что количество прибывающих мигрантов значительно ниже, чем в 2015 году. Об этом заявил  президент Франции Эмманюэль Макрон по итогам экстренного саммита по миграции 16 из 28 стран ЕС, передает ТАСС.
«Ситуация с прибытием мигрантов значительно лучше, чем в 2015 году, но кризис сегодня перешел в политическую стадию. Вызов перед нами - это политическое давление, которое испытывают вокруг миграционной проблемы отдельные страны ЕС в частности, Германия и Италия. Вторая проблема заключается во внутреннем перемещении мигрантов внутри Евросоюза», - отметил Макрон.
В то же время он признал, что никакого общего плана действий на встрече глав государств ЕС не обсуждалось. «Общего плана не было. Каждый высказал свое мнение, и все подтвердили стремление работать вместе для поиска европейских решений кризиса», - сказал Макрон.