Երբեք չեմ կարող ասել, թե այդ 18 միլիարդ դրամից ինչքանը կվերականգնվի պետական բյուջե. Արտակ Մանուկյան
ՀՀ վարչապետի խորհրդական Արտակ Մանուկյանն օրեր առաջ «Ազատության» եթերում հայտարարել էր, որ Հայաստանում կոռուպցիոն բացահայտումների արդյունքում այս պահի դրությամբ վերականգնվել է 18 միլիարդ դրամ՝ 35 միլիոն դոլար։ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից, սակայն, Aysor.am-ին հայտնել էին, որ այս պահի դրությամբ ՀՀ պետբյուջե գումար չի մուտքագրվել։
«18 մլրդ դրամը կամ 35 մլն դոլարը՝ դա իշխանափոխությունից հետո նկատված չարաշահումների ծավալն էր, այլ ոչ թե բյուջե մուտքագրված, քանի որ բռնագանձումները դատական որոշումների արդյունքում են լինում», - Aysor.am-ի ետ զրույցում ասաց Արտակ Մանուկյանը:
Թե ինչ կլինի հետո, 18 միլիարդ դրամից ինչքանը կվերականգնվի պետբյուջե, ըստ Արտակ Մանուկյանի, դեռ պարզ չէ։
«Երբեք չեմ կարող ասել, թե այդ 18 միլիարդ դրամ գումարից ինչքանը կվերականգնվի պետական բյուջե, քանի որ դա համապատասխան դատական ակտերով է որոշվում», - ընդգծեց վարչապետի խորհրդականը:
Հարցին, թե այդ 18 միլիարդ դրամից որքան ռեալ վերականգնման հնարավորություն կա, Արտակ Մանուկյանը հղում արեց վարչապետի օգնական Արեն Մկրտչյանի՝ «Ազատության» եթերում հնչեցրած մտքին, որտեղ վերջինս նշում է, որ 25 տոկոսը վերականգնվելու է։

Никогда не смогу сказать, сколько из этих 18 млрд. драмов будет восстановлено в госбюджете – Артак Манукян
29/06/2018 18:40
Советник премьер-министра Армении Артак Манукян несколько дней назад заявил в эфире Радио Азатутюн (радио «Свобода»), что в результате коррупционных разоблачений на данный момент восстановлено 18 млрд. драмов – 35 млн. долларов. Однако в министерстве финансов Армении Aysor.am сообщили, что в государственный бюджет Армении на данный момент денежные средства не оприходованы.
«18 млрд. долларов или 35 млн. долларов – эта отмеченный после смены власти объем злоупотреблений, а не оприходованный в бюджет, поскольку взыскание применяется в результате решений суда», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Артак Манукян.
«Никогда не могу сказать, сколько из этих 18 млрд. драмов будет восстановлено в бюджете, поскольку это устанавливается соответствующими судебными актами», - подчеркнул советник.
Что произойдет в дальнейшем, и какая часть этих 18 млрд. драмов будет восстановлена в бюджете, по словам Артака Манукяна, пока неясно.
В ответ на вопрос, из этих 18 млрд. драмов сколько могут быть реально восстановлены, Артак Манукян сослался на озвученную помощником премьер-министра Ареном Мкртчяном в эфире Радио Азатутюн мысль, согласно которой восстановлены 25 процентов.