Ի՞նչ կարգավիճակ է ունենալու Սեյրան Օհանյանը Մարտի 1-ի գործով
Հատուկ քննչական ծառայությունն առայժմ չի հրապարակում, թե Մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում ովքեր են հարցաքննվել։
Այսօր, հիշեցնենք, ՀՔԾ-ն տեղեկացրեց, որ հուլիսի 3-ին հարուցվել է քրեական գործ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ Հայաստանի Հանրապետության գործադիր մարմնի ղեկավար անձի՝ պաշտպանության նախարարի և այլ անձանց կողմից 2008 թվականի փետրվարի 23-ից մինչև նույն թվականի մարտի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելու դեպքի առթիվ։ Այս գործի շրջանակներում որոշվել է որպես մեղադրյալ ներգրավել պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին։ Նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:
«ՀՀ պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանը և մյուս պաշտոնատար անձինք ՀՀ Սահմանադրության խախտմամբ Հայաստանի Հանրապետությունում փաստացի հաստատել են ռազմական դրություն, զինված ուժերն օգտագործել են քաղաքական հարցերում, խաղաղ հանրահավաքների մասնակից քաղաքացիների դեմ», - ասված է ՀՔԾ-ի այսօր տարածած հաղորդագրության մեջ:
2008 թվականին պաշտպանության փոնախարար էր Սեյրան Օհանյանը, որը նաև զբաղեցրել է ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնը։ Aysor.am-ի հարցին, թե արդյոք Օհանյանը ևս հնարավոր է մեղադրյալ ներգրավվի այս գործով, ՀՔԾ լրատվական ծառայությունից հստակ չպատասխանեցին՝ հորդորելով սպասել նախաքննության ընթացքին, որի մասին պարբերաբար տեղյակ կպահեն հասարակությանը։
Մեր մյուս հարցին, թե գործը քննող քննչական խումբը պատրաստվո՞ւմ է հարցաքննության հրավիրել նաև Օհանյանին, լրատվական ծառայությունից ասացին, որ հարցաքննված անձանց մասով այս պահին տեղեկատվություն չեն կարող տրամադրել՝ ելնելով նախաքննության շահերից։
«Առաջիկայում հարցաքննությունների մասին կտրամադրվի այն ծավալով տեղեկատվությունը, որը չի վնասի նախաքննության շահերին», - փոխանցեցին ՀՔԾ լրատվական ծառայությունից։
Նկատենք, որ մարտի 1-ի իրադարձություններին բանակի ներգրավվածության մասին Սեյրան Օհանյանի դիրքորոշումը եղել է մեկը, որը հակասում է նախաքննական մարմնի այսօր հրապարակած դիրքորոշմանը։ ՀՔԾ-ն այսօր պաշտոնապես հայտարարեց, որ բանակը մարտիմեկյան իրադարձությունների մասնակից է եղել։ Այսօր տարածած հաղորդագրության մեջ մասնավորապես, նշվում է. «... Փաստացի հաստատված ռազմական դրության պայմաններում, նույն օրը՝ երեկոյան, Զինված ուժերը և ոստիկանության ստորաբաժանումները Երևանի կենտրոնական փողոցներում զենքի, պայթուցիկ նյութերի և հատուկ միջոցների գործադրմամբ իրականացրել են հատուկ միջոցառումներ խաղաղ հավաքը ցրելու, անզեն ցուցարարներին փողոցներից հեռացնելու ուղղությամբ»։
Սեյրան Օհանյանը իր դիրքորոշումը պնդել էր գրեթե մեկ տարի առաջ, «Եռաբլուրում», երբ հայտարարել էր, որ բանակը մարտիմեկյան դեպքերին մասնակցություն չի ունեցել։
2017-ի հունվարի 28-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում նա ասել էր, որ այդ ժամանակ ինքը եղել է ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը, մարտի 2-ին ընթերցել է ՀՀ նախագահի հրամանագիրը՝ արտակարգ իրավիճակի վերաբերյալ։
«Մարտի 1-ին զինված ուժերը որևէ դերակատարություն չեն ունեցել, իսկ մարտի 2-ից նրանք անցել են ՀՀ մայրաքաղաքի կարևորագույն, գլխավոր օբյեկտների, որոնք ապահովում են մեր կենսունակությունը, պաշտպանությանը և այնտեղ հստակ երևում է, որ ես խնդրել եմ մեր ժողովրդին պահպանել հանդուրժողականություն։ Եթե ես իմ մեղքի չափն ունեմ, պատասխան եմ տալիս», - հայտարարել էր Օհանյանը։

Какой статус будет иметь Сейран Оганян по делу 1 марта 2008 года
Специальная следственная служба Армении пока не сообщает, кто допрошен в рамках предварительного следствия по делу о беспорядках 1 марта 2008 года.
Напомним, что сегодня Специальная следственная служба сообщила о том, что бывший министр обороны Армении генерал-лейтенант Микаел Арутюнян обвиняется в свержении конституционного строя в марте 2008 года. Он объявлен в розыск. В суд представлено ходатайство о его аресте.
«Министр обороны Микаел Арутюнян и другие высокопоставленные лица, нарушив Конституцию Армении, ввели в стране военное положение, применили Вооруженные силы в политических вопросах, против граждан, участвующих в мирных митингах», - говорится в распространенном Специальной следственной службой сообщении.
В 2008 году заместителем министра обороны был Сейран Оганян, который занимал также пост начальника Главного штаба ВС Армении. На вопрос корреспондента Aysor.am, может ли Сейран Оганян быть привлечен в качестве обвиняемого по этому делу, в пресс-службе Специальной следственной службы не дали четкого ответа, призвав дождаться хода расследования, о котором общественность периодически будет информироваться.
На другой вопрос, собирается ли следственная группа по делу вызвать на допрос Сейрана Оганяна, в пресс-службе ответили, что в интересах следствия, в данный момент информацию о допрошенных лицах предоставить не могут.
«В ближайшее время о допросах будет представлена информация в том объеме, который не нанесет вреда интересам следствия», - передали в пресс-службе Специальной следственной службы.
Отметим, что позиция Сейрана Оганяна относительно участия армии в событиях 1-го марта противоречит опубликованной сегодня позиции органа предварительного следствия. Специальная следственная служба сегодня официально заявила о том, что армия участвовала в событиях 1-го марта. «...В условиях фактически установленного военного положения подразделения Вооруженных сил и полиции на центральных улицах Еревана осуществили специальные мероприятия с применением оружия, взрывчатых веществ для разгона мирных демонстраций, удаления безоружных митингующих с улиц».
Сейран Оганян почти год назад утверждал в военном пантеоне «Ераблур, что армия не принимала участие в событиях 1 марта.
28 января 2017 года Сейран Оганян заявил в беседе с журналистами, что в то время он занимал должность начальника Главного штаба ВС Армении и 2 марта прочитал указ президента Армении о введении чрезвычайного положения.
«Вооруженные силы 1 марта не играли никакой роли, а со 2 марта они приступили к защите важнейших, главных объектов столицы Армении, которые обеспечивают жизнедеятельность страны, и здесь четко видно, что я просил наш народ соблюдать толерантность. Если у меня есть доля вины, я даю ответ», - заявил Сейран Оганян.